Kullanım Kılavuzu
Neden sadece 3 sonuç görüntüleyebiliyorum?
Sadece üye olan kurumların ağından bağlandığınız da tüm sonuçları görüntüleyebilirsiniz. Üye olmayan kurumlar için kurum yetkililerinin başvurması durumunda 1 aylık ücretsiz deneme sürümü açmaktayız.
Benim olmayan çok sonuç geliyor?
Birçok kaynakça da atıflar "Soyad, İ" olarak gösterildiği için özellikle Soyad ve isminin baş harfi aynı olan akademisyenlerin atıfları zaman zaman karışabilmektedir. Bu sorun tüm dünyadaki atıf dizinlerinin sıkça karşılaştığı bir sorundur.
Sadece ilgili makaleme yapılan atıfları nasıl görebilirim?
Makalenizin ismini arattıktan sonra detaylar kısmına bastığınız anda seçtiğiniz makaleye yapılan atıfları görebilirsiniz.
ATIF SAYISI 3
GÖRÜNTÜLEME 59
İNDİRME 27
Eseri Dinleyin
Alıntı Yap
Paylaş
Phenomenon-Based Learning For Teaching Ict Subject Through Other Subjects In Primary Schools
Yazar:  
Yıl:  
2019
Özet:

Due to the lack of practical usage of the learned subject, traditional learning is becoming an obstacle in front of further knowledge gaining. Classical learning methods are out-dated for the modernized world that required more productive, collaborative, and more curious individuals. Therefore, a new learning method is essential to provide knowledge and skills to pursue world development without falling behind. The purpose of this study is to find the positive effects of using Phenomenon-Based Learning (PhenoBL) as a studying approach in teaching ICT skills to students and its impact on giving the motivation and improving ICT skills for students at primary schools of Sulaimani city in Iraq. The key method is to teach ICTs through other classes with a universal as PhenoBL, the cross-curricular approach which is built into the classes. Then, a survey is established to uncover the reason behind making students learn about the ICT from places other than school and shortage in keeping those skills in student’s mind for a longer time. Our results showed that using Phenomenon-based learning students’ scores are improved by more than 10% which makes using this method significantly effective. Furthermore, using phenomenon-based learning allows the student to keep and maintain gained skills for longer periods of time.

Anahtar Kelimeler:

Phenomenon-based learning, learning processes, effectiveness of learning

Atıf Yapanlar
Dikkat!
Yayınların atıflarını görmek için Sobiad'a Üye Bir Üniversite Ağından erişim sağlamalısınız. Kurumuzun Sobiad'a üye olması için Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı ile iletişim kurabilirsiniz.
Kampüs Dışı Erişim
Eğer Sobiad Abonesi bir kuruma bağlıysanız kurum dışı erişim için Giriş Yap Panelini kullanabilirsiniz. Kurumsal E-Mail adresiniz ile kolayca üye olup giriş yapabilirsiniz.
Benzer Makaleler