Kullanım Kılavuzu
Neden sadece 3 sonuç görüntüleyebiliyorum?
Sadece üye olan kurumların ağından bağlandığınız da tüm sonuçları görüntüleyebilirsiniz. Üye olmayan kurumlar için kurum yetkililerinin başvurması durumunda 1 aylık ücretsiz deneme sürümü açmaktayız.
Benim olmayan çok sonuç geliyor?
Birçok kaynakça da atıflar "Soyad, İ" olarak gösterildiği için özellikle Soyad ve isminin baş harfi aynı olan akademisyenlerin atıfları zaman zaman karışabilmektedir. Bu sorun tüm dünyadaki atıf dizinlerinin sıkça karşılaştığı bir sorundur.
Sadece ilgili makaleme yapılan atıfları nasıl görebilirim?
Makalenizin ismini arattıktan sonra detaylar kısmına bastığınız anda seçtiğiniz makaleye yapılan atıfları görebilirsiniz.
ATIF SAYISI
2

GÖRÜNTÜLEME
34

İNDİRME
22

Eseri Dinleyin
Alıntı Yap
Paylaş
SPOR BILIMLERI FAKÜLTELERI VE BEDEN EĞITIMI VE SPOR YÜKSEKOKULLARINDA ÇALIŞAN AKADEMIK PERSONELIN ÖRGÜTSEL BAĞLILIK VE ÖRGÜTSEL ADALET DÜZEYLERININ İNCELENMESI

2015 - Muhammed M. ATAKAN,Adnan ERSOY - https://doi.org/10.17644/sbd.237581

Özet:The main objectives of this study was to determine the level of organizational commitment and perceived organizational justice of academic staff who worked in school of physical education and sports and faculty of sports sciences in different universities in Turkey and also to examine the relationship between organizational commitment and perceived organizational justice. Three hundered-twenty academic staff participated in the study, on a voluntary basis (250 male and 70 female). In this study, the organizational commitment questionnaire developed by Allen and Meyer (1991) and run through for validity and reliability in a study by Wasti (2001) was used for data collection. Along with this, an organizational justice questionnaire which was developed by Niehoff ve Moorman (1993) and run through for validity and reliability in a study by Gürbüz and Mert (2009) was also used. In order to analyze the data, both One- Way ANOVA and the Independent t-test were used for determining significant difference between dependent and indepentent variables. Pearson correlation analyze was also used to determine the relationship among dependent variables. The results show that there were significant differences between organizational commitment and perceived organizational justice in terms of age and position rather than gender, marital status and tenure. It also found there to be a relationship between organizational commitment and organizational justice as a result of correlation analyze.

Anahtar Kelime:Commitment; Justice; Organization; Sport Sciences

Bu Yayına Atıf Yapanlar
Dikkat!
Yayınların atıflarını görmek için Sobiad'a Üye Bir Üniversite Ağından erişim sağlamalısınız. Kurumuzun Sobiad'a üye olması için Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı ile iletişim kurabilirsiniz.
Kampüs Dışı Erişim
Eğer Sobiad Abonesi bir kuruma bağlıysanız kurum dışı erişim için Giriş Yap Panelini kullanabilirsiniz. Kurumsal E-Mail adresiniz ile kolayca üye olup giriş yapabilirsiniz.