Kullanım Kılavuzu
Neden sadece 3 sonuç görüntüleyebiliyorum?
Sadece üye olan kurumların ağından bağlandığınız da tüm sonuçları görüntüleyebilirsiniz. Üye olmayan kurumlar için kurum yetkililerinin başvurması durumunda 1 aylık ücretsiz deneme sürümü açmaktayız.
Benim olmayan çok sonuç geliyor?
Birçok kaynakça da atıflar "Soyad, İ" olarak gösterildiği için özellikle Soyad ve isminin baş harfi aynı olan akademisyenlerin atıfları zaman zaman karışabilmektedir. Bu sorun tüm dünyadaki atıf dizinlerinin sıkça karşılaştığı bir sorundur.
Sadece ilgili makaleme yapılan atıfları nasıl görebilirim?
Makalenizin ismini arattıktan sonra detaylar kısmına bastığınız anda seçtiğiniz makaleye yapılan atıfları görebilirsiniz.
ATIF SAYISI
12

GÖRÜNTÜLEME
35

İNDİRME
24

Eseri Dinleyin
Alıntı Yap
Paylaş
AİLELERDE SOSYO-DEMOGRAFİK-EKONOMİK DEĞİŞKENLERİN AİLE YAŞAM KALİTESİNE ETKİLERİ

2014 - Hatice DEVECİ ŞİRİN -

Özet:The aim of the research is to determine the life quality perceptions and socio-demographical and socio-economical status of families. In the research,the validity and reliability of Beach Center Family Quality of Life Scale (BCFQLS) used for determination of the life quality of the families whose children have developmental disabilities to use for samples of families whose children not having developmental disabilities,were evaluated. The sample group consisted of 132 women, 174 men total of 306 families with children including in research the research as volunteers determined by the random sampling method in Alanya district of the city of Antalya. The socio demographical data of the research “Socio- Demographical Information Form socio-economical data” Socio-Economical Status (SES) scale” and data concerning family life quality perceptions are collected with “BCFQLS” subdatas of family interaction, parenthood, emotional efficiency and physical/material/financial efficiency. The research findings, showed that the family life quality subfield perceptions of the families were above the avarage, the highest perception was at the beneath , the parenthood field, as lowest perception was at subfield of emotional efficiency. Differencies were determined among “total family life quality” and subfield perceptions of families from differnt socio-demographical-economic groups

Anahtar Kelime:quality of family life, socio-demographical status, socio-economical status

Bu Yayına Atıf Yapanlar
Dikkat!
Yayınların atıflarını görmek için Sobiad'a Üye Bir Üniversite Ağından erişim sağlamalısınız. Kurumuzun Sobiad'a üye olması için Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı ile iletişim kurabilirsiniz.
Kampüs Dışı Erişim
Eğer Sobiad Abonesi bir kuruma bağlıysanız kurum dışı erişim için Giriş Yap Panelini kullanabilirsiniz. Kurumsal E-Mail adresiniz ile kolayca üye olup giriş yapabilirsiniz.