Kullanım Kılavuzu
Neden sadece 3 sonuç görüntüleyebiliyorum?
Sadece üye olan kurumların ağından bağlandığınız da tüm sonuçları görüntüleyebilirsiniz. Üye olmayan kurumlar için kurum yetkililerinin başvurması durumunda 1 aylık ücretsiz deneme sürümü açmaktayız.
Benim olmayan çok sonuç geliyor?
Birçok kaynakça da atıflar "Soyad, İ" olarak gösterildiği için özellikle Soyad ve isminin baş harfi aynı olan akademisyenlerin atıfları zaman zaman karışabilmektedir. Bu sorun tüm dünyadaki atıf dizinlerinin sıkça karşılaştığı bir sorundur.
Sadece ilgili makaleme yapılan atıfları nasıl görebilirim?
Makalenizin ismini arattıktan sonra detaylar kısmına bastığınız anda seçtiğiniz makaleye yapılan atıfları görebilirsiniz.
ATIF SAYISI
2

GÖRÜNTÜLEME
47

İNDİRME
32

Eseri Dinleyin
Alıntı Yap
Paylaş
TÜRKIYE’YE YÖNELEN ULUSLARARASI GÖÇ HAREKETLILIĞI BAĞLAMINDA ÇORUM İL GÖRÜNÜMÜ

2019 - Ali Kemal NURDOĞAN,Zekeriya DOĞAN -

Özet:Around experienced politicians, there are many studies investigating most notably in the border provinces in Turkey, which is one of the countries providing international protection and big city living in society and the impact it has created international migration mobility on the labor market in the region in the economic and cultural conflicts due to land. However, there are few studies showing how the Anatolian cities, which contribute significantly to the country's economy with their industrial and agricultural production, are affected by international migration mobility. The aim of the study is to reveal the general appearance and effects of international migration movement in Çorum. The study was carried out within the borders of Çorum province. The data used in the study were obtained from the questionnaire applied by 863 foreigners by Çorum Social Assistance Foundation Directorate. The demographic and labor characteristics of the foreigners housed in the city of Çorum are similar to the universal refugee characteristics, and the majority of them are women, children and people with uneducated and unskilled labor. International migration mobility has brought some problems for the Çorum community. These problems are similar to the problems experienced in the regions where migration is taking place. In particular, the potential of the unskilled labor force to increase informal employment and to increase unemployment appears to be a prominent issue.

Anahtar Kelime:Çorum, international migration, refugee, international protection

Bu Yayına Atıf Yapanlar
Dikkat!
Yayınların atıflarını görmek için Sobiad'a Üye Bir Üniversite Ağından erişim sağlamalısınız. Kurumuzun Sobiad'a üye olması için Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı ile iletişim kurabilirsiniz.
Kampüs Dışı Erişim
Eğer Sobiad Abonesi bir kuruma bağlıysanız kurum dışı erişim için Giriş Yap Panelini kullanabilirsiniz. Kurumsal E-Mail adresiniz ile kolayca üye olup giriş yapabilirsiniz.