Kullanım Kılavuzu
Neden sadece 3 sonuç görüntüleyebiliyorum?
Sadece üye olan kurumların ağından bağlandığınız da tüm sonuçları görüntüleyebilirsiniz. Üye olmayan kurumlar için kurum yetkililerinin başvurması durumunda 1 aylık ücretsiz deneme sürümü açmaktayız.
Benim olmayan çok sonuç geliyor?
Birçok kaynakça da atıflar "Soyad, İ" olarak gösterildiği için özellikle Soyad ve isminin baş harfi aynı olan akademisyenlerin atıfları zaman zaman karışabilmektedir. Bu sorun tüm dünyadaki atıf dizinlerinin sıkça karşılaştığı bir sorundur.
Sadece ilgili makaleme yapılan atıfları nasıl görebilirim?
Makalenizin ismini arattıktan sonra detaylar kısmına bastığınız anda seçtiğiniz makaleye yapılan atıfları görebilirsiniz.
GÖRÜNTÜLEME
15

Eseri Dinleyin
Alıntı Yap
Paylaş
THE CORPORATE SOCIAL RESPONSIBILITY OF FAMILY BUSINESSES: AN INTERNATIONAL APPROACH

2014 - Gérard Hirigoyen, Thierry Poulain,Rehm - https://doi.org/10.3390/ijfs2030240

Özet:This study analyzes the links between listed family businesses and social responsibility. On the theoretical level, it establishes a relationship between socioemotional wealth, proactive stakeholder engagement, and the social responsibility of family businesses. On a practical level, our results (obtained from a sample of 363 companies) show that family businesses do not differ from non-family businesses in many dimensions of social responsibility. Moreover, family businesses have statistically significant lower ratings for four sub-dimensions of “corporate governance”, namely “balance of power and effectiveness of the Board”, “audit and control mechanisms”, “engagement with shareholders and shareholder structure”, and “executive compensation”.

Bu Yayına Atıf Yapanlar