Kullanım Kılavuzu
Neden sadece 3 sonuç görüntüleyebiliyorum?
Sadece üye olan kurumların ağından bağlandığınız da tüm sonuçları görüntüleyebilirsiniz. Üye olmayan kurumlar için kurum yetkililerinin başvurması durumunda 1 aylık ücretsiz deneme sürümü açmaktayız.
Benim olmayan çok sonuç geliyor?
Birçok kaynakça da atıflar "Soyad, İ" olarak gösterildiği için özellikle Soyad ve isminin baş harfi aynı olan akademisyenlerin atıfları zaman zaman karışabilmektedir. Bu sorun tüm dünyadaki atıf dizinlerinin sıkça karşılaştığı bir sorundur.
Sadece ilgili makaleme yapılan atıfları nasıl görebilirim?
Makalenizin ismini arattıktan sonra detaylar kısmına bastığınız anda seçtiğiniz makaleye yapılan atıfları görebilirsiniz.
GÖRÜNTÜLEME
37

İNDİRME
2

Eseri Dinleyin
Alıntı Yap
Paylaş
ON SPELLING OF COMPOUND WORDS WRITTEN ADJACENT IN SPELLING DICTIONARY

2018 - Hasan ÖZER, Arzu ODA -

Özet:The writing of compound words written adjacent is one of the many mistakes made. These words are written indiscriminately while writing, meaning dimensions are not discussed. Compound words can have very different meanings when they are written wrongly, except in the meaning of the article. In order to prevent such misuse, the spelling of compound words in the Spelling Dictionary published by the Turkish Language Society has been discussed extensively and the importance of the issue has been emphasized with hundreds of examples. In Spelling Dictionary, two different ways have been followed in the spelling of the compound words, which are divided into compound words that need to be written separately and adjacent. The spelling of the compound words in the Spelling Dictionary should be well distinguished. If this distinction is not reached, ridiculous situations can arise and word meanings can be moved to many different dimensions.

Bu Yayına Atıf Yapanlar