Kullanım Kılavuzu
Neden sadece 3 sonuç görüntüleyebiliyorum?
Sadece üye olan kurumların ağından bağlandığınız da tüm sonuçları görüntüleyebilirsiniz. Üye olmayan kurumlar için kurum yetkililerinin başvurması durumunda 1 aylık ücretsiz deneme sürümü açmaktayız.
Benim olmayan çok sonuç geliyor?
Birçok kaynakça da atıflar "Soyad, İ" olarak gösterildiği için özellikle Soyad ve isminin baş harfi aynı olan akademisyenlerin atıfları zaman zaman karışabilmektedir. Bu sorun tüm dünyadaki atıf dizinlerinin sıkça karşılaştığı bir sorundur.
Sadece ilgili makaleme yapılan atıfları nasıl görebilirim?
Makalenizin ismini arattıktan sonra detaylar kısmına bastığınız anda seçtiğiniz makaleye yapılan atıfları görebilirsiniz.
Atıf Sayısı 17
Görüntüleme 74
İndirme 43
Eseri Dinleyin
Alıntı Yap
Paylaş
Örgüt Kültürünün Örgütsel Yabancılaşmaya Etkisi Örgütsel Güvenin Aracılık Rolü
Yazar:  
Yıl:  
2014
Özet:

The purpose of this study is to determine effect levels between teachers’ perceptions regarding organizational culture, organizational trust and organizational alienation variables and to determine their predictions about these variables and levels of accountability. The research is based on relational screening model. The sample group is consisted of 2219 teachers who worked for primary, secondary and high schools located in Rize town center and all counties during 2013 – 2014 school year. organizational culture scale developed by Demirtaş and Ekmekyapar (2012), organizational trust scale developed by Yılmaz (2005) and organizational alienation scale developed by Eryılmaz (2010) are used as data collection tools on the research. The study also calculated frequency and percentage values regarding demographic properties of the teachers. Furthermore, structural equation modeling is used for the purpose of determining the relationship between variables of the study, namely organizational culture, organizational trust and organizational alienation. The results of this study revealed that organizational culture has negative predictions about organizational alienation and positive as well as significant predictions about organizational trust. Besides, it is determined that organizational trust has negative and significant predictions about organizational alienation. Inaddition to organizational trust has partial mediating effect between organizational culture and organizational alienation.

Anahtar Kelimeler:

Teacher, organizational culture, organizational trust, organizational alienation.

Atıf Yapanlar
Dikkat!
Yayınların atıflarını görmek için Sobiad'a Üye Bir Üniversite Ağından erişim sağlamalısınız. Kurumuzun Sobiad'a üye olması için Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı ile iletişim kurabilirsiniz.
Kampüs Dışı Erişim
Eğer Sobiad Abonesi bir kuruma bağlıysanız kurum dışı erişim için Giriş Yap Panelini kullanabilirsiniz. Kurumsal E-Mail adresiniz ile kolayca üye olup giriş yapabilirsiniz.
Benzer Makaleler