Kullanım Kılavuzu
Neden sadece 3 sonuç görüntüleyebiliyorum?
Sadece üye olan kurumların ağından bağlandığınız da tüm sonuçları görüntüleyebilirsiniz. Üye olmayan kurumlar için kurum yetkililerinin başvurması durumunda 1 aylık ücretsiz deneme sürümü açmaktayız.
Benim olmayan çok sonuç geliyor?
Birçok kaynakça da atıflar "Soyad, İ" olarak gösterildiği için özellikle Soyad ve isminin baş harfi aynı olan akademisyenlerin atıfları zaman zaman karışabilmektedir. Bu sorun tüm dünyadaki atıf dizinlerinin sıkça karşılaştığı bir sorundur.
Sadece ilgili makaleme yapılan atıfları nasıl görebilirim?
Makalenizin ismini arattıktan sonra detaylar kısmına bastığınız anda seçtiğiniz makaleye yapılan atıfları görebilirsiniz.
GÖRÜNTÜLEME
30

İNDİRME
18

Eseri Dinleyin
Alıntı Yap
Paylaş
A RARE CAUSE OF ABDOMINAL PAIN: PORTAL VEIN THROMBOSIS

2018 - Cihan Bedel,Göker Coşkun -

Özet:Portal vein thrombosis (PVT) is the blockage or narrowing of the portal vein by a thrombus, with or without extension to other segments of the splanchnic venous system. It is relatively rare and is linked to the presence of an underlying liver disease or prothrombotic disorders. Currently, PVT is being increasingly diagnosed due to advances in modern imaging techniques. The clinical presentation has a wide range, from an asymptomatic lesion to a potentially life-threatening situation. In this article, we present a young female patient who presented with abdominal symptoms. Imaging revealed the complete occlusion of the portal and splenic veins. The presence of PVT should be considered as a guideline for prothrombotic disorders, liver disease and other local and general factors that need to be investigated carefully. We hope that this case report will help increase awareness of the complexity associated with PVT among the medical community.

Anahtar Kelime:Abdominal pain, anticoagulant treatment, portal vein thrombosis

Bu Yayına Atıf Yapanlar