Kullanım Kılavuzu
Neden sadece 3 sonuç görüntüleyebiliyorum?
Sadece üye olan kurumların ağından bağlandığınız da tüm sonuçları görüntüleyebilirsiniz. Üye olmayan kurumlar için kurum yetkililerinin başvurması durumunda 1 aylık ücretsiz deneme sürümü açmaktayız.
Benim olmayan çok sonuç geliyor?
Birçok kaynakça da atıflar "Soyad, İ" olarak gösterildiği için özellikle Soyad ve isminin baş harfi aynı olan akademisyenlerin atıfları zaman zaman karışabilmektedir. Bu sorun tüm dünyadaki atıf dizinlerinin sıkça karşılaştığı bir sorundur.
Sadece ilgili makaleme yapılan atıfları nasıl görebilirim?
Makalenizin ismini arattıktan sonra detaylar kısmına bastığınız anda seçtiğiniz makaleye yapılan atıfları görebilirsiniz.
Atıf Sayısı 1
Görüntüleme 97
İndirme 43
Eseri Dinleyin
Alıntı Yap
Paylaş
Petrol Tüketimi ve Büyüme: Oecd Ülkelerine İlişkin Panel Veri Analizi
Yazar:  
Yıl:  
2018
Özet:

Çalışmada petrol tüketimi ile ekonomik büyüme arasındaki ilişki 1980 ile 2013 yıllarını kapsayacak şekilde 28 OECD ülke için analiz edilmiştir. Öncelikle ülkeler arasında yatay kesit bağımlılığı incelenmiştir. Elde edilen bulgularda yatay kesit bağımlılığı olmasından dolayı birim kök testi ve eşbütünleşme testlerinin ikinci nesil test olması gerekmektedir. Bu nedenle ikinci nesil birim kök testiyle (Pesaran CADF (2007)) eşbütünleşme testi (Westerlund Durbin-H (2008)) kullanılmıştır. Ortaya çıkan sonuçlarda petrol tüketimi ile ekonomik büyüme arasında eşbütünleşme ilişkisi bulunmuştur. Çalışmanın son aşamasında ise uzun dönem eşbütünleşme katsayılarının tahmini Common Correlated Effect (CCE) yardımıyla tahmin edilmiştir. Elde edilen sonuçlarda, esneklik katsayısı 0.279 olarak bulunmuştur, böylece petrol tüketimi ekonomik büyümeyi olumlu yönde etkilemektedir.

Anahtar Kelimeler:

Petrol tüketimi, Ekonomik büyüme, Panel veri analizi, OECD

Atıf Yapanlar
Dikkat!
Yayınların atıflarını görmek için Sobiad'a Üye Bir Üniversite Ağından erişim sağlamalısınız. Kurumuzun Sobiad'a üye olması için Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı ile iletişim kurabilirsiniz.
Kampüs Dışı Erişim
Eğer Sobiad Abonesi bir kuruma bağlıysanız kurum dışı erişim için Giriş Yap Panelini kullanabilirsiniz. Kurumsal E-Mail adresiniz ile kolayca üye olup giriş yapabilirsiniz.
Benzer Makaleler