Kullanım Kılavuzu
Neden sadece 3 sonuç görüntüleyebiliyorum?
Sadece üye olan kurumların ağından bağlandığınız da tüm sonuçları görüntüleyebilirsiniz. Üye olmayan kurumlar için kurum yetkililerinin başvurması durumunda 1 aylık ücretsiz deneme sürümü açmaktayız.
Benim olmayan çok sonuç geliyor?
Birçok kaynakça da atıflar "Soyad, İ" olarak gösterildiği için özellikle Soyad ve isminin baş harfi aynı olan akademisyenlerin atıfları zaman zaman karışabilmektedir. Bu sorun tüm dünyadaki atıf dizinlerinin sıkça karşılaştığı bir sorundur.
Sadece ilgili makaleme yapılan atıfları nasıl görebilirim?
Makalenizin ismini arattıktan sonra detaylar kısmına bastığınız anda seçtiğiniz makaleye yapılan atıfları görebilirsiniz.
ATIF SAYISI
4

GÖRÜNTÜLEME
14

İNDİRME
14

Eseri Dinleyin
Alıntı Yap
Paylaş
LISE ÖĞRETMENLERININ ÖRGÜTSEL BAĞLILIK DÜZEYLERI

2017 - Davut Nacar,Zülfü Demirtaş -

Özet:Bu araştırmanın amacı, liselerde görev yapan öğretmenlerinin örgütsel bağlılık düzeyini incelemektir. Araştırmanın evrenini Kahramanmaraş Merkez Onikişubat ve Dulkadiroğlu ilçelerinde 2016-2017 eğitim öğretim yılında görev yapan lise öğretmenleri oluşturmaktadır. Araştırmaya küme örneklem yoluyla örneklem seçilmiştir. Kahramanmaraş ili merkez ilçelerinde liselerde görev yapan toplam 2333 öğretmen arasından 303 öğretmen araştırmaya dâhil edilmiştir. Araştırmaya dâhil edilen öğretmenlere Wasti (2000) tarafından geliştirilen Örgütsel Bağlılık ölçeği uygulanmıştır. Araştırmada, normatif ve duygusal bağlılık boyutlarında erkeklerin kadınlardan daha yüksek algılara; normatif bağlılık boyutunda müdür yardımcılarının öğretmenlerden daha yüksek algılara; normatif bağlılık boyutunda Dulkadiroğlu ilçesinde çalışanların Onikişubat ilçesinde çalışanlardan daha yüksek algılara sahip olduğu bulgularına ulaşılmıştır. Katılımcıların yaş, görevdeki hizmet yılı ve branşları algılar üzerinde anlamlı bir etkiye sahip değildir.

Anahtar Kelime:Öğretmen, Örgüt, Örgütsel Bağlılık, Bağlılık

Bu Yayına Atıf Yapanlar
Dikkat!
Yayınların atıflarını görmek için Sobiad'a Üye Bir Üniversite Ağından erişim sağlamalısınız. Kurumuzun Sobiad'a üye olması için Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı ile iletişim kurabilirsiniz.
Kampüs Dışı Erişim
Eğer Sobiad Abonesi bir kuruma bağlıysanız kurum dışı erişim için Giriş Yap Panelini kullanabilirsiniz. Kurumsal E-Mail adresiniz ile kolayca üye olup giriş yapabilirsiniz.