Kullanım Kılavuzu
Neden sadece 3 sonuç görüntüleyebiliyorum?
Sadece üye olan kurumların ağından bağlandığınız da tüm sonuçları görüntüleyebilirsiniz. Üye olmayan kurumlar için kurum yetkililerinin başvurması durumunda 1 aylık ücretsiz deneme sürümü açmaktayız.
Benim olmayan çok sonuç geliyor?
Birçok kaynakça da atıflar "Soyad, İ" olarak gösterildiği için özellikle Soyad ve isminin baş harfi aynı olan akademisyenlerin atıfları zaman zaman karışabilmektedir. Bu sorun tüm dünyadaki atıf dizinlerinin sıkça karşılaştığı bir sorundur.
Sadece ilgili makaleme yapılan atıfları nasıl görebilirim?
Makalenizin ismini arattıktan sonra detaylar kısmına bastığınız anda seçtiğiniz makaleye yapılan atıfları görebilirsiniz.
Atıf Sayısı 12
Görüntüleme 98
İndirme 27
Eseri Dinleyin
Alıntı Yap
Paylaş
Önemli̇ Bi̇r Enerji̇ Gi̇rdi̇si̇ Olan Petrolün Ekonomi̇k Kalkinma Süreci̇ndeki̇ Rolü
Yazar:  
Yıl:  
2014
Özet:

Çalışmada, Dünya enerji tüketiminde büyük bir ağırlığı olan petrolün ekonomik kalkınma açısından önemi değerlendirilmiştir. Özellikle petrol ithalatçısı ülkeler açısından büyük önem taşıyan bu fosil kaynakeski enerji kaynaklarından birisidir. Günümüzde tükenme endişelerinin sıkça dile getirilmeye başlandığı petrolün ekonomik kalkınma açısından öneminin değerlendirilmesi için çalışma da Dünya enerji piyasası içerisinde petrolün rolü çeşitli grafikler ve tablolar eşliğinde incelenmiştir. Ayrıca ekonomik kalkınmanın temel girdilerinden biri olarak kabul edilen petrolün fiyatındaki gelişmelerde çeşitli veriler ile birlikte değerlendirilerek ekonomik kalkınmanın maliyetinde oluşabilecek değişiklikler irdelenmiştir. Son dönemde özellikle gelişmekte olan ülkelerdeki petrol tüketimindeki artış ve petrol fiyatlarındaki aşırı yükseliş değerlendirildiğinde, ekonomik kalkınmanın maliyetinin her geçen gün arttığı ve önümüzdeki dönemde de artacağı öngörülmektedir. Çeşitli pencerelerden durum değerlendirildiğinde, petrol günümüzde ekonomik kalkınmanın vazgeçilmez girdilerinden birisidir ve bu konumunu önümüzdeki dönemde de koruması beklenmektedir.

Anahtar Kelimeler:

Oil Consumption, Economic Development, Oil Prices

Atıf Yapanlar
Dikkat!
Yayınların atıflarını görmek için Sobiad'a Üye Bir Üniversite Ağından erişim sağlamalısınız. Kurumuzun Sobiad'a üye olması için Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı ile iletişim kurabilirsiniz.
Kampüs Dışı Erişim
Eğer Sobiad Abonesi bir kuruma bağlıysanız kurum dışı erişim için Giriş Yap Panelini kullanabilirsiniz. Kurumsal E-Mail adresiniz ile kolayca üye olup giriş yapabilirsiniz.
Benzer Makaleler