Kullanım Kılavuzu
Neden sadece 3 sonuç görüntüleyebiliyorum?
Sadece üye olan kurumların ağından bağlandığınız da tüm sonuçları görüntüleyebilirsiniz. Üye olmayan kurumlar için kurum yetkililerinin başvurması durumunda 1 aylık ücretsiz deneme sürümü açmaktayız.
Benim olmayan çok sonuç geliyor?
Birçok kaynakça da atıflar "Soyad, İ" olarak gösterildiği için özellikle Soyad ve isminin baş harfi aynı olan akademisyenlerin atıfları zaman zaman karışabilmektedir. Bu sorun tüm dünyadaki atıf dizinlerinin sıkça karşılaştığı bir sorundur.
Sadece ilgili makaleme yapılan atıfları nasıl görebilirim?
Makalenizin ismini arattıktan sonra detaylar kısmına bastığınız anda seçtiğiniz makaleye yapılan atıfları görebilirsiniz.
ATIF SAYISI
31

GÖRÜNTÜLEME
48

İNDİRME
27

Eseri Dinleyin
Alıntı Yap
Paylaş
ERGENLERDE ARKADAŞLIK İLIŞKILERININ YORDAYICISI OLARAK CINSIYET VE AILEYE İLIŞKIN DEĞIŞKENLER

2012 - Türkan Doğan,Neslihan G. Karaman,Aysel E. Çoban,Figen Çok -

Özet:This study examined that friendship qualities of adolescence (dimensions of companionship, conflict, help, security, and closeness) and the extent predicting gender and variables that are related with family. 505 (128 female, 377 male) participated in this study. The data was obtained by Friendship Qualities Scale, the Short Form of Inventory of Parent and Peer Attachment, and Personal Information Form. The data was analyzed by using regression analysis. The findings revealed that subscale of companionship were predicted primarily by father education. Second predictor variable was mother education and third one is attachment toward mother. Subscale of of conflict was predicted by mother attachment in the first; in the second place gender predict the subscale of of conflict. Help was predicted the best by gender, secondly by mother attachment and thirdly it was father education. Subscale of of security was predicted firstly by gender, secondly father education level. Subscale of of closeness was predicted respectively by gender, father education, family composition and mother attachment

Anahtar Kelime:Adolescence, friendship qualities, attachment.

Bu Yayına Atıf Yapanlar
Dikkat!
Yayınların atıflarını görmek için Sobiad'a Üye Bir Üniversite Ağından erişim sağlamalısınız. Kurumuzun Sobiad'a üye olması için Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı ile iletişim kurabilirsiniz.
Kampüs Dışı Erişim
Eğer Sobiad Abonesi bir kuruma bağlıysanız kurum dışı erişim için Giriş Yap Panelini kullanabilirsiniz. Kurumsal E-Mail adresiniz ile kolayca üye olup giriş yapabilirsiniz.