Kullanım Kılavuzu
Neden sadece 3 sonuç görüntüleyebiliyorum?
Sadece üye olan kurumların ağından bağlandığınız da tüm sonuçları görüntüleyebilirsiniz. Üye olmayan kurumlar için kurum yetkililerinin başvurması durumunda 1 aylık ücretsiz deneme sürümü açmaktayız.
Benim olmayan çok sonuç geliyor?
Birçok kaynakça da atıflar "Soyad, İ" olarak gösterildiği için özellikle Soyad ve isminin baş harfi aynı olan akademisyenlerin atıfları zaman zaman karışabilmektedir. Bu sorun tüm dünyadaki atıf dizinlerinin sıkça karşılaştığı bir sorundur.
Sadece ilgili makaleme yapılan atıfları nasıl görebilirim?
Makalenizin ismini arattıktan sonra detaylar kısmına bastığınız anda seçtiğiniz makaleye yapılan atıfları görebilirsiniz.
ATIF SAYISI
4

GÖRÜNTÜLEME
37

İNDİRME
26

Eseri Dinleyin
Alıntı Yap
Paylaş
SINIF ÖĞRETMENLERİNİN YENİLENEN HAYAT BİLGİSİ DERSİ PROGRAMINI UYGULAMAYA YÖNELİK ÖZ-YETERLİK ALGILARI

2014 - Bülent GÜVEN,Seda SOYDAŞ Haydar DURULAN - https://doi.org/10.20296/tsad.29005

Özet:This study aims to find out the perceptions of elementary school teachers’ (grade one to grade five) self efficiency toward application renewed life sciences course curriculum. First, a questionnaire is applied for data collection in two public elementary schools (Onsekiz Mart Elementary School and Anafartalar Elementary School) in the center of Canakkale. Then, interviews were conducted with three teachers (teaching in each grade one, grade two, and grade three) in Onsekiz Mart Elementary School. Finally, observations were conducted in the classrooms of the interviewed teachers. As a result, different data collection methods were employed. By using the questionnaire, teachers have opportunity to explore their ideas and feelings about renewed life sciences curriculum. By doing so, common subjects and themes were to be found. The data gathered through observations and interviews are also analyzed to explain the interview results. As a conclusion of this study, it is possible to say that teachers’ self efficiency level toward application of the renewed life science course curriculum is not developed well according to teachers’ perceptions. Also it is found that teachers agree with philosophy of the new program but they have some problem with the usage of it. Some teachers believe that they have all theoretical and practical capabilities to use the new program but some other disagrees with this situation.

Anahtar Kelime:New Life Sciences Program, Classroom Teachers, Self Efficiency Perception

Bu Yayına Atıf Yapanlar
Dikkat!
Yayınların atıflarını görmek için Sobiad'a Üye Bir Üniversite Ağından erişim sağlamalısınız. Kurumuzun Sobiad'a üye olması için Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı ile iletişim kurabilirsiniz.
Kampüs Dışı Erişim
Eğer Sobiad Abonesi bir kuruma bağlıysanız kurum dışı erişim için Giriş Yap Panelini kullanabilirsiniz. Kurumsal E-Mail adresiniz ile kolayca üye olup giriş yapabilirsiniz.