Kullanım Kılavuzu
Neden sadece 3 sonuç görüntüleyebiliyorum?
Sadece üye olan kurumların ağından bağlandığınız da tüm sonuçları görüntüleyebilirsiniz. Üye olmayan kurumlar için kurum yetkililerinin başvurması durumunda 1 aylık ücretsiz deneme sürümü açmaktayız.
Benim olmayan çok sonuç geliyor?
Birçok kaynakça da atıflar "Soyad, İ" olarak gösterildiği için özellikle Soyad ve isminin baş harfi aynı olan akademisyenlerin atıfları zaman zaman karışabilmektedir. Bu sorun tüm dünyadaki atıf dizinlerinin sıkça karşılaştığı bir sorundur.
Sadece ilgili makaleme yapılan atıfları nasıl görebilirim?
Makalenizin ismini arattıktan sonra detaylar kısmına bastığınız anda seçtiğiniz makaleye yapılan atıfları görebilirsiniz.
ATIF SAYISI 2
GÖRÜNTÜLEME 93
İNDİRME 39
SESLİ DİNLEME 1
Eseri Dinleyin
Alıntı Yap
Paylaş
Poli̇sli̇ği̇n Kroni̇k Hastaliği: Ki̇ni̇zm
Yazar:  
Yıl:  
2015
Özet:

In police administration, the main agenda of police seniors-rather than their personnel in their command- is to fullfill tasks very efficient and effective which are defined with the certain legal texts. However, the “human” element” is the very first subject which has to be considered in the police administration like in the other disciplines. The police whose task is to provide security are the ones who are socially interacting with the society whom they are serving. In this interaction their perceptions of society is very important. That perception accommodates such police sub-culture elements like auhoritarian personality, machismoism, suspiciousness, ferocity, solidarity, conservatism, confidentiality, alienation and social isolation. When those elements are examined in detail, it can be understood that they go on to exist with the casualty among each other. The cynicism which occurs in these kinds of relations is a negative behavior which is very common among police personnel and is created by the perception which has a relation with not only their interactions with the society but also with their personality.From this point of view, cynicism is a organizational chronic illness whose treatment could not be found so far. Therefore in this article the location of cynicism in police behavioral models as a negative behavior of personnel who are working in police services and why its treatment could not be found will be focused on by taking the “human” element as a base

Anahtar Kelimeler:

Policing, Police cynicism, Police behavior, Police Personality

Atıf Yapanlar
Dikkat!
Yayınların atıflarını görmek için Sobiad'a Üye Bir Üniversite Ağından erişim sağlamalısınız. Kurumuzun Sobiad'a üye olması için Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı ile iletişim kurabilirsiniz.
Kampüs Dışı Erişim
Eğer Sobiad Abonesi bir kuruma bağlıysanız kurum dışı erişim için Giriş Yap Panelini kullanabilirsiniz. Kurumsal E-Mail adresiniz ile kolayca üye olup giriş yapabilirsiniz.
Benzer Makaleler