Kullanım Kılavuzu
Neden sadece 3 sonuç görüntüleyebiliyorum?
Sadece üye olan kurumların ağından bağlandığınız da tüm sonuçları görüntüleyebilirsiniz. Üye olmayan kurumlar için kurum yetkililerinin başvurması durumunda 1 aylık ücretsiz deneme sürümü açmaktayız.
Benim olmayan çok sonuç geliyor?
Birçok kaynakça da atıflar "Soyad, İ" olarak gösterildiği için özellikle Soyad ve isminin baş harfi aynı olan akademisyenlerin atıfları zaman zaman karışabilmektedir. Bu sorun tüm dünyadaki atıf dizinlerinin sıkça karşılaştığı bir sorundur.
Sadece ilgili makaleme yapılan atıfları nasıl görebilirim?
Makalenizin ismini arattıktan sonra detaylar kısmına bastığınız anda seçtiğiniz makaleye yapılan atıfları görebilirsiniz.
  Atıf Sayısı 3
 Görüntüleme 56
 İndirme 40
Inflation Targeting Framework: Leading Indicator Variables Of Inflation In Turkey
2005
Dergi:  
Çukurova Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Dergisi
Yazar:  
Özet:

After the transition to flexible exchange rate regime in Turkey the question of how to implement the monetary policy still maintains its importance The transition to inflation targeting as a new monetary policy implementation that is the use of determined inflation target as nominal anchor requires inflation forecasting models with high level credibility in application This study is concerned with putting forth the leading indicator variables of inflation in Turkey After reviewing the prerequisites for transition to inflation targeting a set of indicator variables of inflation are determined by using VAR analysis Whatever the criticisms against the VAR methodology in choosing the VAR analysis various aspects of it played a crucial role such as having no constraints over the structure of the relation presenting dynamic relations and having no difficulty in deciding which variable is internal and which external Due to the prospective feature of the inflation target forward looking variables indicators are emphasized To this end the analysis made should be regarded as a pre model study on the basis of determinant indicators to be enlarged with policy instruments and new inflation series to be developed Keywords: Inflation Inflation targeting VAR Analysis Monetary policy JEL Classification: E3 E42 E52

Anahtar Kelimeler:

Atıf Yapanlar
Dikkat!
Yayınların atıflarını görmek için Sobiad'a Üye Bir Üniversite Ağından erişim sağlamalısınız. Kurumuzun Sobiad'a üye olması için Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı ile iletişim kurabilirsiniz.
Kampüs Dışı Erişim
Eğer Sobiad Abonesi bir kuruma bağlıysanız kurum dışı erişim için Giriş Yap Panelini kullanabilirsiniz. Kurumsal E-Mail adresiniz ile kolayca üye olup giriş yapabilirsiniz.
Benzer Makaleler