Kullanım Kılavuzu
Neden sadece 3 sonuç görüntüleyebiliyorum?
Sadece üye olan kurumların ağından bağlandığınız da tüm sonuçları görüntüleyebilirsiniz. Üye olmayan kurumlar için kurum yetkililerinin başvurması durumunda 1 aylık ücretsiz deneme sürümü açmaktayız.
Benim olmayan çok sonuç geliyor?
Birçok kaynakça da atıflar "Soyad, İ" olarak gösterildiği için özellikle Soyad ve isminin baş harfi aynı olan akademisyenlerin atıfları zaman zaman karışabilmektedir. Bu sorun tüm dünyadaki atıf dizinlerinin sıkça karşılaştığı bir sorundur.
Sadece ilgili makaleme yapılan atıfları nasıl görebilirim?
Makalenizin ismini arattıktan sonra detaylar kısmına bastığınız anda seçtiğiniz makaleye yapılan atıfları görebilirsiniz.
ATIF SAYISI
92

GÖRÜNTÜLEME
14

İNDİRME
9

Eseri Dinleyin
Alıntı Yap
Paylaş
DÜNYA TURİZM ÖRGÜTÜ

2017 - Anıl ÇAMYAMAÇ - https://doi.org/10.21492/inuhfd.339082

Özet:The last quarter of the 20th century has seen the development of a new economic power for states. The organized travels of masses have formed a new industry: tourism. When tourism has become one of the most important and innovative element in the economic growth of states, the need to organize and regulate tourism-related matters has also become vital. Hence, this demand has transformed itself into an inter-governmental organization i.e. World Tourism Organization. In fact, before its establishment, there was a non-governmental organization in this field, and with the help of the United Nations this organization has turned itself into World Tourism Organization. Apparently, despite its prominence, the World Tourism Organization has been neglected. The indications of this negligence can be seen either in the number of its member states, particularly comparing it to the other specialized agencies or in the misleading information about its real status in the global media. Nevertheless, this article contains a short description of a deviated specialized agency, which is World Tourism Organization, and also includes the brief history of its establishment, the features of its membership, the main structure of the organization, its legal status, and its relation with the United Nations, as well. Furthermore, this organization represents one of the most influential transformations in the whole history of international institutional law.

Anahtar Kelime:Tourism, World Tourism Organization, Inter-Governmental Organization, International Non-Intergovernmental Organization, Specialized Agency

Bu Yayına Atıf Yapanlar
Dikkat!
Yayınların atıflarını görmek için Sobiad'a Üye Bir Üniversite Ağından erişim sağlamalısınız. Kurumuzun Sobiad'a üye olması için Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı ile iletişim kurabilirsiniz.
Kampüs Dışı Erişim
Eğer Sobiad Abonesi bir kuruma bağlıysanız kurum dışı erişim için Giriş Yap Panelini kullanabilirsiniz. Kurumsal E-Mail adresiniz ile kolayca üye olup giriş yapabilirsiniz.