Kullanım Kılavuzu
Neden sadece 3 sonuç görüntüleyebiliyorum?
Sadece üye olan kurumların ağından bağlandığınız da tüm sonuçları görüntüleyebilirsiniz. Üye olmayan kurumlar için kurum yetkililerinin başvurması durumunda 1 aylık ücretsiz deneme sürümü açmaktayız.
Benim olmayan çok sonuç geliyor?
Birçok kaynakça da atıflar "Soyad, İ" olarak gösterildiği için özellikle Soyad ve isminin baş harfi aynı olan akademisyenlerin atıfları zaman zaman karışabilmektedir. Bu sorun tüm dünyadaki atıf dizinlerinin sıkça karşılaştığı bir sorundur.
Sadece ilgili makaleme yapılan atıfları nasıl görebilirim?
Makalenizin ismini arattıktan sonra detaylar kısmına bastığınız anda seçtiğiniz makaleye yapılan atıfları görebilirsiniz.
Atıf Sayısı 1
Görüntüleme 255
İndirme 55
Sesli Dinleme 1
Eseri Dinleyin
Alıntı Yap
Paylaş
Devletlerin İnsancıl Hukuk Kurallarının İhlâli Nedeniyle Sorumluluğu
Yazar:  
Yıl:  
2016
Özet:

İnsancıl hukuk ve devletlerin sorumluluğu uluslararası hukukun önemli konularındandır. Her iki konunun birleştiği nokta olan devletlerin insancıl hukuk ihlalleri nedeniyle sorumluluğu da koruduğu haklar ve tartışılan bir konu olması sebebiyle aynı şekilde öneme sahiptir. Savaş süresince uyulması gereken ve savaşın insani bir niteliğe uygun olarak yürütülmesi amacına hizmet eden insancıl hukuk, özellikle iki büyük dünya savaşı sonucunda yaşanan büyük kayıp ve yıkımlar sebebiyle ortaya çıkan ve gelişme gösteren kurallardan oluşmaktadır. Ancak her savaşın bu kurallara uygun şekilde yürütüldüğünü iddia etmek güçtür. Günümüzde yaşanan silahlı çatışmalarda görüldüğü gibi bu tip durumlarda sivillerin zarar görmesi kaçınılmaz bir durumdur. İnsancıl hukuk kuralları ihlallerinde devletin sorumluluğuna gidilmesi bu kuralların ihlalleri için bir yaptırım olarak ortaya çıkmaktadır. Ancak bu ihlallerden ötürü devletin sorumluluğunun bulunup bulunmadığı, sorumluluk söz konusu ise onun kapsamı ve nerede son bulduğu tartışmalı durumlardır.

Anahtar Kelimeler:

Savaş Hukuku, Uluslararası İnsancıl Hukuk, İnsancıl Hukuk İhlalleri (Savaş Suçları), Ulusla-rarası Sorumluluk, Devletin Uluslararası Sorumluluğu

Atıf Yapanlar
Dikkat!
Yayınların atıflarını görmek için Sobiad'a Üye Bir Üniversite Ağından erişim sağlamalısınız. Kurumuzun Sobiad'a üye olması için Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı ile iletişim kurabilirsiniz.
Kampüs Dışı Erişim
Eğer Sobiad Abonesi bir kuruma bağlıysanız kurum dışı erişim için Giriş Yap Panelini kullanabilirsiniz. Kurumsal E-Mail adresiniz ile kolayca üye olup giriş yapabilirsiniz.
Benzer Makaleler