Kullanım Kılavuzu
Neden sadece 3 sonuç görüntüleyebiliyorum?
Sadece üye olan kurumların ağından bağlandığınız da tüm sonuçları görüntüleyebilirsiniz. Üye olmayan kurumlar için kurum yetkililerinin başvurması durumunda 1 aylık ücretsiz deneme sürümü açmaktayız.
Benim olmayan çok sonuç geliyor?
Birçok kaynakça da atıflar "Soyad, İ" olarak gösterildiği için özellikle Soyad ve isminin baş harfi aynı olan akademisyenlerin atıfları zaman zaman karışabilmektedir. Bu sorun tüm dünyadaki atıf dizinlerinin sıkça karşılaştığı bir sorundur.
Sadece ilgili makaleme yapılan atıfları nasıl görebilirim?
Makalenizin ismini arattıktan sonra detaylar kısmına bastığınız anda seçtiğiniz makaleye yapılan atıfları görebilirsiniz.
ATIF SAYISI
4

GÖRÜNTÜLEME
13

İNDİRME
14

Eseri Dinleyin
Alıntı Yap
Paylaş
ORTAÖĞRETIM T. C. İNKILÂP TARIHI VE ATATÜRKÇÜLÜK DERSINDE “ŞIIR KULLANIMINA” İLIŞKIN ÖĞRETMEN GÖRÜŞLERI

2014 - Namık Çencen,Neval Berk - https://doi.org/10.17497/tuhed.185592

Özet:In today’s changing and developing education system, it is expected from the teachers considered as a “conductor” to release the Reform history lessons from sameness, recital by using different education methods and materials while planning learning-teaching process, and provide required atmosphere for getting targeted capabilities and behaviors. To provide this atmosphere, it can be said that using poems from literary works in the process of planning the Reform history lesson, can give an opportunity to teachers. In this study, it is asserted on the ideas of teachers about using poems from literary works in 11th grade Turkish Republic Reforming History and Kemalism. The sample of this research 80 history teachers who work on secondary education in 2009-2010 academic year in 8 central district on the boundaries of Ankara Metropolitan Municipality, is identified by convenience sampling method. The data used in the research picked by survey tool developed for researchers. In-coherence factor value used for stability works is seen as α= 0.76. On consideration of the results, frequency, percentage, arithmetic average, t-test and one-way Anova statistic data is used. According to the results of the research, it is aimed to identify that is there any differentiation or not on matters of sex, type of school, professional seniority, and last graduated school of the t eachers’ ideas about using poems on history lessons. It is confirmed that turnouts about the effectiveness of the use of the poetry in elementary school 11th grade of Turkish Republic Revolution History and Kemalism are high.

Anahtar Kelime:Turkısh Republıc Revolutıon Hıstory and Kemalism Course, Poetry, Teachers’ Opinions

Bu Yayına Atıf Yapanlar
Dikkat!
Yayınların atıflarını görmek için Sobiad'a Üye Bir Üniversite Ağından erişim sağlamalısınız. Kurumuzun Sobiad'a üye olması için Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı ile iletişim kurabilirsiniz.
Kampüs Dışı Erişim
Eğer Sobiad Abonesi bir kuruma bağlıysanız Kampüs Dışı Erişim için buraya tıklayarak kurumsal E-Mail adresinizi girebilirsiniz. Kurumsal E-Mail adresinize gelen kod ile Sobiad'a kurum dışından giriş yapabilirsiniz.