Kullanım Kılavuzu
Neden sadece 3 sonuç görüntüleyebiliyorum?
Sadece üye olan kurumların ağından bağlandığınız da tüm sonuçları görüntüleyebilirsiniz. Üye olmayan kurumlar için kurum yetkililerinin başvurması durumunda 1 aylık ücretsiz deneme sürümü açmaktayız.
Benim olmayan çok sonuç geliyor?
Birçok kaynakça da atıflar "Soyad, İ" olarak gösterildiği için özellikle Soyad ve isminin baş harfi aynı olan akademisyenlerin atıfları zaman zaman karışabilmektedir. Bu sorun tüm dünyadaki atıf dizinlerinin sıkça karşılaştığı bir sorundur.
Sadece ilgili makaleme yapılan atıfları nasıl görebilirim?
Makalenizin ismini arattıktan sonra detaylar kısmına bastığınız anda seçtiğiniz makaleye yapılan atıfları görebilirsiniz.
GÖRÜNTÜLEME
22

İNDİRME
19

Eseri Dinleyin
Alıntı Yap
Paylaş
HZ. İBRAHİM'İN DUALARINDA İŞARİ ANLAMLAR

2011 - Osman KABAKÇILI -

Özet:Abstrac There are examples of the actions presented in Quran about Hz İbrahim. These are beliefs which form the basis of the teachings of Islam. Hz Ibrahim is considered the father of the prophets after him with prayers, opened new horizons for humanity. He wants himself to obey wholeheartedly only to Allah. In addition, he prays for the correct understanding of Allah, the accuracy or reliability. He wants to purify his heart from all the wrong feelings. He also prays for his generation for what he wants for himself. Their accuracy is recommended to pray for the leaders. In his prayers, mystical state and authorities are pointed. Emphasis is placed on unity of religion and worship. Clues are offered for moral issues. The importance of using phrases instead of imperative sentences is revealed while praying in education. Key Words: Hz Ibrahim, Quran, Prayer, Education, Accuracy, Moral, Worship, Mysticism.

Anahtar Kelime:Hz İbrahim, Kur’an, Dua, eğitim, doğruluk, Ahlak, ibadet, tasavvuf

Bu Yayına Atıf Yapanlar