Kullanım Kılavuzu
Neden sadece 3 sonuç görüntüleyebiliyorum?
Sadece üye olan kurumların ağından bağlandığınız da tüm sonuçları görüntüleyebilirsiniz. Üye olmayan kurumlar için kurum yetkililerinin başvurması durumunda 1 aylık ücretsiz deneme sürümü açmaktayız.
Benim olmayan çok sonuç geliyor?
Birçok kaynakça da atıflar "Soyad, İ" olarak gösterildiği için özellikle Soyad ve isminin baş harfi aynı olan akademisyenlerin atıfları zaman zaman karışabilmektedir. Bu sorun tüm dünyadaki atıf dizinlerinin sıkça karşılaştığı bir sorundur.
Sadece ilgili makaleme yapılan atıfları nasıl görebilirim?
Makalenizin ismini arattıktan sonra detaylar kısmına bastığınız anda seçtiğiniz makaleye yapılan atıfları görebilirsiniz.
ATIF SAYISI
12

GÖRÜNTÜLEME
24

İNDİRME
24

Eseri Dinleyin
Alıntı Yap
Paylaş
ÇALIŞANLARIN ADALET ALGILARI AÇISINDAN ÖRGÜTSEL GÜVEN İLE ÖRGÜTSEL BAĞLILIĞIN KARŞILAŞTIRILMASI: BANKACILIK SEKTÖRÜNDE BİR UYGULAMA

2015 - Mehmet METE,Cenk AKSOY - https://doi.org/10.17755/esosder.53008

Özet:In this study, organizational commitment factor and trust factor in terms of justice perceptions of employees in the banking sector was questioned. In addition, it is aimed to determine employees perceptions of justice, trust and commitment whether differed according to variables of age, sex, marital status, educational status and work experience. The survey of public and private sector personnel working in bank branches and organizational commitment, organizational trust and organizational justice scale and demographic variables, including questions related to the questionnaire distributed at 160, but 120 of them was evaluated. The findings of the study were evaluated analyzed through SPSS 18.0 statistical package program, using frequency, mean, t-test, one-way anova, regression and correlation analysis. The level of significance was taken as 0,05. A liner relationship was found among organizational commitment, organizational trust and organizational justice. In the analysis the correlation coefficient was calculated to be 0.634. It was found that the significance of the correlation coefficient is high. The result of the study reveals that there is a positive linear relation between organizational trust, measured through the scales of justice and organizational commitment

Anahtar Kelime:Örgütsel Bağlılık, Örgütsel Güvve Adalet Algısı

Bu Yayına Atıf Yapanlar
Dikkat!
Yayınların atıflarını görmek için Sobiad'a Üye Bir Üniversite Ağından erişim sağlamalısınız. Kurumuzun Sobiad'a üye olması için Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı ile iletişim kurabilirsiniz.
Kampüs Dışı Erişim
Eğer Sobiad Abonesi bir kuruma bağlıysanız kurum dışı erişim için Giriş Yap Panelini kullanabilirsiniz. Kurumsal E-Mail adresiniz ile kolayca üye olup giriş yapabilirsiniz.