Kullanım Kılavuzu
Neden sadece 3 sonuç görüntüleyebiliyorum?
Sadece üye olan kurumların ağından bağlandığınız da tüm sonuçları görüntüleyebilirsiniz. Üye olmayan kurumlar için kurum yetkililerinin başvurması durumunda 1 aylık ücretsiz deneme sürümü açmaktayız.
Benim olmayan çok sonuç geliyor?
Birçok kaynakça da atıflar "Soyad, İ" olarak gösterildiği için özellikle Soyad ve isminin baş harfi aynı olan akademisyenlerin atıfları zaman zaman karışabilmektedir. Bu sorun tüm dünyadaki atıf dizinlerinin sıkça karşılaştığı bir sorundur.
Sadece ilgili makaleme yapılan atıfları nasıl görebilirim?
Makalenizin ismini arattıktan sonra detaylar kısmına bastığınız anda seçtiğiniz makaleye yapılan atıfları görebilirsiniz.
Atıf Sayısı 10
Görüntüleme 88
İndirme 30
Eseri Dinleyin
Alıntı Yap
Paylaş
Trafi̇k Kazalarini Etki̇leyen Faktörleri̇n Yapisal Eşi̇tli̇k Modeli̇ İle İncelenmesi̇
Yazar:  
Yıl:  
2018
Özet:

Trafik kazaları ölümlü, yaralanmalı ve maddi hasarlı olarak geçmişten günümüze kadar önemli problemlerden biridir. Trafik kazaları genellikle sürücü ve araç, hava şartları, yol ve çevre özelliklerine bağlı nedenlerle meydana gelmektedir. Bu doğrultuda trafik kazalarını etkileyen faktörler ve etkileri incelenmiştir. Çalışmada Ankara ilinde 2010-2015 yılları arasında meydana gelen ölümlü, yaralanmalı ve maddi hasarlı kaza verileri kullanılmıştır. Kazaya neden olan faktörler arasındaki bağımlı ve bağımsız değişkenler belirlenerek yapısal eşitlik modeli ile analiz edilmiştir. Analiz sonucunda araştırma modeli kapsamında, kazanın yeri ve konumu, kaza türü, hava şartları, yol ve çevre özellikleri, sürücü faktörü değişkenlerinin kaza sonucunu etkilediği tespit edilmiştir.

Anahtar Kelimeler:

Traffic accident, structural equation modelling, confirmatory factor analysis

Atıf Yapanlar
Dikkat!
Yayınların atıflarını görmek için Sobiad'a Üye Bir Üniversite Ağından erişim sağlamalısınız. Kurumuzun Sobiad'a üye olması için Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı ile iletişim kurabilirsiniz.
Kampüs Dışı Erişim
Eğer Sobiad Abonesi bir kuruma bağlıysanız kurum dışı erişim için Giriş Yap Panelini kullanabilirsiniz. Kurumsal E-Mail adresiniz ile kolayca üye olup giriş yapabilirsiniz.
Benzer Makaleler