Kullanım Kılavuzu
Neden sadece 3 sonuç görüntüleyebiliyorum?
Sadece üye olan kurumların ağından bağlandığınız da tüm sonuçları görüntüleyebilirsiniz. Üye olmayan kurumlar için kurum yetkililerinin başvurması durumunda 1 aylık ücretsiz deneme sürümü açmaktayız.
Benim olmayan çok sonuç geliyor?
Birçok kaynakça da atıflar "Soyad, İ" olarak gösterildiği için özellikle Soyad ve isminin baş harfi aynı olan akademisyenlerin atıfları zaman zaman karışabilmektedir. Bu sorun tüm dünyadaki atıf dizinlerinin sıkça karşılaştığı bir sorundur.
Sadece ilgili makaleme yapılan atıfları nasıl görebilirim?
Makalenizin ismini arattıktan sonra detaylar kısmına bastığınız anda seçtiğiniz makaleye yapılan atıfları görebilirsiniz.
GÖRÜNTÜLEME
39

İNDİRME
25

Eseri Dinleyin
Alıntı Yap
Paylaş
SIRALI KÜME ÖRNEKLEMESI YÖNTEMIYLE YIĞIN PARAMETRELERININ TAHMINI: SIGORTACILIKTA BIR UYGULAMA

2016 - Mustafa Cumhur Akbulut -

Özet:This study has been considered the estimation of population mean and population variance based on the Ranked Set Sampling method. The application of a Ranked Set Sampling method has been illustrated by a real data from insurance field. Ranked Set Sampling method has been a better method compared to Simple Random Sampling Method. This situation has been investigated experimentally with the simulation study performed with real data and simulated data. According to the simulation results, in the estimation of the population mean, Ranked Set Sampling method has been found to be more effective method than Simple Random Sampling. In the estimation of population variance, the estimator based on Ranked Set Sampling proposed by MacEachern at all has had better performance than Strokes’ estimator and traditional variance estimator based on Simple Random Sampling.

Anahtar Kelime:Assessment of Agricultural Damage, Ranked Set Sampling, Estimator, Relative Efficiency, Statistical Simulation

Bu Yayına Atıf Yapanlar