Kullanım Kılavuzu
Neden sadece 3 sonuç görüntüleyebiliyorum?
Sadece üye olan kurumların ağından bağlandığınız da tüm sonuçları görüntüleyebilirsiniz. Üye olmayan kurumlar için kurum yetkililerinin başvurması durumunda 1 aylık ücretsiz deneme sürümü açmaktayız.
Benim olmayan çok sonuç geliyor?
Birçok kaynakça da atıflar "Soyad, İ" olarak gösterildiği için özellikle Soyad ve isminin baş harfi aynı olan akademisyenlerin atıfları zaman zaman karışabilmektedir. Bu sorun tüm dünyadaki atıf dizinlerinin sıkça karşılaştığı bir sorundur.
Sadece ilgili makaleme yapılan atıfları nasıl görebilirim?
Makalenizin ismini arattıktan sonra detaylar kısmına bastığınız anda seçtiğiniz makaleye yapılan atıfları görebilirsiniz.
GÖRÜNTÜLEME
42

İNDİRME
36

Eseri Dinleyin
Alıntı Yap
Paylaş
CASH DIVIDEND PAYMENTS: A STUDY OF FINANCIAL SECTOR IN TURKEY

2017 - Erhan Kılınçarslan -

Özet:This study analyses cash dividend behavior of a panel dataset of 80 companies traded in the Borsa Istanbul (BIST) - Financials Index for the period 2009‒2016, using Lintner’s (1956) partial adjustment model. The results show that BIST financial firms determine their current cash dividend payments based on current earnings and lagged dividends, in line with Lintner’s proposition. In particular, they have long-term target payout ratios and adjust their cash dividends by moving gradually to their target at a moderate level of speed of adjustment. Therefore, the study concludes that BIST-listed financial corporations follow reasonably stable dividend policies starting with the fiscal year 2009, when Turkish authorities abolished the mandatory dividend payout requirement. Moreover, the results also indicate that various firm characteristics such as profitability, debt, growth and size have different impacts on the target payout ratio and speed of adjustment of companies in the Turkish financial sector.

Anahtar Kelime:Cash dividend, Borsa Istanbul, financial firms

Bu Yayına Atıf Yapanlar