Kullanım Kılavuzu
Neden sadece 3 sonuç görüntüleyebiliyorum?
Sadece üye olan kurumların ağından bağlandığınız da tüm sonuçları görüntüleyebilirsiniz. Üye olmayan kurumlar için kurum yetkililerinin başvurması durumunda 1 aylık ücretsiz deneme sürümü açmaktayız.
Benim olmayan çok sonuç geliyor?
Birçok kaynakça da atıflar "Soyad, İ" olarak gösterildiği için özellikle Soyad ve isminin baş harfi aynı olan akademisyenlerin atıfları zaman zaman karışabilmektedir. Bu sorun tüm dünyadaki atıf dizinlerinin sıkça karşılaştığı bir sorundur.
Sadece ilgili makaleme yapılan atıfları nasıl görebilirim?
Makalenizin ismini arattıktan sonra detaylar kısmına bastığınız anda seçtiğiniz makaleye yapılan atıfları görebilirsiniz.
Atıf Sayısı 1
Görüntüleme 91
İndirme 55
Eseri Dinleyin
Alıntı Yap
Paylaş
The Effect Of Multiple Intelligences Theory-Based Education On Academic Achievement: A Meta-Analytic Review
Yazar:  
Yıl:  
2016
Özet:

The main purpose of this study is to determine the effect of multiple intelligences theory (MIT)-based education on students’ academic achievement. In this research, the meta-analytic method was adopted to determine this effect, and studies related to this subject carried out in Turkey were compiled. The effect sizes of the studies included in the meta-analysis were compared in terms of the variables of educational level, course type, being a postgraduate thesis or doctoral dissertation, geographical region, sample size, and duration of experimental procedure. Some specific criteria were taken into consideration for including studies in the meta-analysis. In accordance with these criteria, experimental postgraduate theses/ dissertations (N = 75) were included in the research. At the end of the research, MIT-based education was determined to have a large effect size (d = 1.077) on students’ academic achievement levels. Additionally, while the effect sizes obtained in the research as a result of the meta-analysis were compared in terms of the variables of educational level, course type, postgraduate thesis/dissertation, geographical region, sample size, and duration of experimental procedure, no significant difference was seen in regard to the effect sizes of studies with respect to any variable apart from educational level.

Anahtar Kelimeler:

Theory of multiple intelligences-based instruction, Academic achievement, Meta-analysis, Postgraduate theses/dissertations

Atıf Yapanlar
Dikkat!
Yayınların atıflarını görmek için Sobiad'a Üye Bir Üniversite Ağından erişim sağlamalısınız. Kurumuzun Sobiad'a üye olması için Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı ile iletişim kurabilirsiniz.
Kampüs Dışı Erişim
Eğer Sobiad Abonesi bir kuruma bağlıysanız kurum dışı erişim için Giriş Yap Panelini kullanabilirsiniz. Kurumsal E-Mail adresiniz ile kolayca üye olup giriş yapabilirsiniz.
Benzer Makaleler