Kullanım Kılavuzu
Neden sadece 3 sonuç görüntüleyebiliyorum?
Sadece üye olan kurumların ağından bağlandığınız da tüm sonuçları görüntüleyebilirsiniz. Üye olmayan kurumlar için kurum yetkililerinin başvurması durumunda 1 aylık ücretsiz deneme sürümü açmaktayız.
Benim olmayan çok sonuç geliyor?
Birçok kaynakça da atıflar "Soyad, İ" olarak gösterildiği için özellikle Soyad ve isminin baş harfi aynı olan akademisyenlerin atıfları zaman zaman karışabilmektedir. Bu sorun tüm dünyadaki atıf dizinlerinin sıkça karşılaştığı bir sorundur.
Sadece ilgili makaleme yapılan atıfları nasıl görebilirim?
Makalenizin ismini arattıktan sonra detaylar kısmına bastığınız anda seçtiğiniz makaleye yapılan atıfları görebilirsiniz.
Atıf Sayısı 8
Görüntüleme 71
İndirme 39
Eseri Dinleyin
Alıntı Yap
Paylaş
2005 Coğrafya Dersi Öğretim Programına İlişkin Öğretmen Görüşlerinin Değerlendirilmesi
Yazar:  
Yıl:  
2010
Özet:

Educational studies carried out at educational institutions start with objective, are carried on with learning and teaching activities at educational institutions and ends up with evaluation. The most basic core of educational process is made up of learning and teaching activities. Learning and teaching activities in Turkey are determined indifferently through instructional programs prepared by The Board of Education of the Ministry of Education. As a result of studies by the Board of Education in 2004, a global change was carried out in the program. With a purpose of educating individuals with a skill of geography and therefore reflecting the changes aiming at keeping skill education in the forefront into the program of geography of the secondary education, a working group made up of academicians and teachers was set up. The studies of renewing the program carried out by this group were endorsed by the Board of Education with a date of 14th July, 2005 and an issue no of 198. The purpose of the current study was to evaluate the geography program of secondary education that was put into effect and practice in 2005 depending on the views of teachers in terms of content and its impact on the employment of pre-service teachers, in this way finding solutions for the obscure and problematic sides of the program. The relations between education, development and population, which affect each other mutually, are quite sophisticated. Furthermore, in this study it would be tried to reveal how 2005 instructional program had an impact on the employment of pre-service geography teachers.

Anahtar Kelimeler:

Program, teacher views, geography instructional program, employment, evaluation

Atıf Yapanlar
Dikkat!
Yayınların atıflarını görmek için Sobiad'a Üye Bir Üniversite Ağından erişim sağlamalısınız. Kurumuzun Sobiad'a üye olması için Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı ile iletişim kurabilirsiniz.
Kampüs Dışı Erişim
Eğer Sobiad Abonesi bir kuruma bağlıysanız kurum dışı erişim için Giriş Yap Panelini kullanabilirsiniz. Kurumsal E-Mail adresiniz ile kolayca üye olup giriş yapabilirsiniz.
Benzer Makaleler