Kullanım Kılavuzu
Neden sadece 3 sonuç görüntüleyebiliyorum?
Sadece üye olan kurumların ağından bağlandığınız da tüm sonuçları görüntüleyebilirsiniz. Üye olmayan kurumlar için kurum yetkililerinin başvurması durumunda 1 aylık ücretsiz deneme sürümü açmaktayız.
Benim olmayan çok sonuç geliyor?
Birçok kaynakça da atıflar "Soyad, İ" olarak gösterildiği için özellikle Soyad ve isminin baş harfi aynı olan akademisyenlerin atıfları zaman zaman karışabilmektedir. Bu sorun tüm dünyadaki atıf dizinlerinin sıkça karşılaştığı bir sorundur.
Sadece ilgili makaleme yapılan atıfları nasıl görebilirim?
Makalenizin ismini arattıktan sonra detaylar kısmına bastığınız anda seçtiğiniz makaleye yapılan atıfları görebilirsiniz.
Atıf Sayısı 3
Görüntüleme 64
İndirme 38
Eseri Dinleyin
Alıntı Yap
Paylaş
Coğrafya Öğretmenleri̇ni̇n Coğrafya Öğreti̇m Programindaki̇ Öğrenme Alanlarina Göre Hi̇zmet İçi̇ Eği̇ti̇m İhti̇yaçlari
Yazar:  
Yıl:  
2017
Özet:

n-service training, which people undergo throughout their professional lives, aims to increase the productivity of employees in their profession and can be realized in different forms in different occupational groups. The Ministry of National Education makes the greatest contribution to this development in the profession of teaching. As regards in-service training, it is extremely important that the objectives can be achieved in activities carried out in different branches of teaching or on topics involving general teaching knowledge. Determining, first and foremost, the needs and requests of teachers in this process, that is, carrying out needs analyses, plays an important role in achieving the goals. The purpose of this study is to determine the in-service training needs of the geography teachers depending on the five learning areas in the geography curriculum of the 9th, 10th, 11th and 12th grades of secondary education. The research was carried out in 2014-2015 education year with 210 geography teachers in Istanbul. The data were collected by the "In-Service Training Needs Assessment Questionnaire" prepared by the researchers. The collected data were evaluated by SPSS program and, frequency and percentage values were calculated. The results indicate that the topics for which the most in-service training is needed are: “Assessing the regional and global impacts of a country's location (GIS),” "Ecosystem," "Regional development projects in Turkey," "The effects of human activities on carbon, nitrogen, oxygen and water cycles," and "Biodiversity." In conclusion, it is thought that in-service training activities to be carried out in line with the findings of this study will be more beneficial to geography teachers.

Anahtar Kelimeler:

Geography,learning areas,in-service training,need determination

Atıf Yapanlar
Dikkat!
Yayınların atıflarını görmek için Sobiad'a Üye Bir Üniversite Ağından erişim sağlamalısınız. Kurumuzun Sobiad'a üye olması için Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı ile iletişim kurabilirsiniz.
Kampüs Dışı Erişim
Eğer Sobiad Abonesi bir kuruma bağlıysanız kurum dışı erişim için Giriş Yap Panelini kullanabilirsiniz. Kurumsal E-Mail adresiniz ile kolayca üye olup giriş yapabilirsiniz.
Benzer Makaleler