Kullanım Kılavuzu
Neden sadece 3 sonuç görüntüleyebiliyorum?
Sadece üye olan kurumların ağından bağlandığınız da tüm sonuçları görüntüleyebilirsiniz. Üye olmayan kurumlar için kurum yetkililerinin başvurması durumunda 1 aylık ücretsiz deneme sürümü açmaktayız.
Benim olmayan çok sonuç geliyor?
Birçok kaynakça da atıflar "Soyad, İ" olarak gösterildiği için özellikle Soyad ve isminin baş harfi aynı olan akademisyenlerin atıfları zaman zaman karışabilmektedir. Bu sorun tüm dünyadaki atıf dizinlerinin sıkça karşılaştığı bir sorundur.
Sadece ilgili makaleme yapılan atıfları nasıl görebilirim?
Makalenizin ismini arattıktan sonra detaylar kısmına bastığınız anda seçtiğiniz makaleye yapılan atıfları görebilirsiniz.
ATIF SAYISI
2

GÖRÜNTÜLEME
19

İNDİRME
21

Eseri Dinleyin
Alıntı Yap
Paylaş
EFFECTIVENESS OF SCIENCE-TECHNOLOGY-SOCIETY (STS) INSTRUCTION ON STUDENT UNDERSTANDING OF THE NATURE OF SCIENCE AND ATTITUDES TOWARD SCIENCE

2015 - Behiye Akcay,Hakan Akcay - https://doi.org/10.18404/ijemst.50889

Özet:The study reports on an investigation about the impact of science-technology-society (STS) instruction on middle school student understanding of the nature of science (NOS) and attitudes toward science compared to students taught by the same teacher using traditional textbook-oriented instruction. Eight lead teachers used STS instruction an attempt to improve student understanding of NOS concepts. The major findings of the study suggest that students experiencing STS instruction improve their understanding of the nature of science and attitudes toward science significantly more than do students who were instructed with traditional instruction. Analysis of the data indicates that students in STS classrooms attain more positive changes in their views about the NOS. Specifically, the STS students displayed powerful changes in their understanding of the ways in scientific theories and the scientist. Implications for improving teacher professional development programs are suggested.

Anahtar Kelime:Attitude toward science, Nature of science, Science-Technology-Society (STS), Science education

Bu Yayına Atıf Yapanlar
Dikkat!
Yayınların atıflarını görmek için Sobiad'a Üye Bir Üniversite Ağından erişim sağlamalısınız. Kurumuzun Sobiad'a üye olması için Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı ile iletişim kurabilirsiniz.
Kampüs Dışı Erişim
Eğer Sobiad Abonesi bir kuruma bağlıysanız kurum dışı erişim için Giriş Yap Panelini kullanabilirsiniz. Kurumsal E-Mail adresiniz ile kolayca üye olup giriş yapabilirsiniz.