Kullanım Kılavuzu
Neden sadece 3 sonuç görüntüleyebiliyorum?
Sadece üye olan kurumların ağından bağlandığınız da tüm sonuçları görüntüleyebilirsiniz. Üye olmayan kurumlar için kurum yetkililerinin başvurması durumunda 1 aylık ücretsiz deneme sürümü açmaktayız.
Benim olmayan çok sonuç geliyor?
Birçok kaynakça da atıflar "Soyad, İ" olarak gösterildiği için özellikle Soyad ve isminin baş harfi aynı olan akademisyenlerin atıfları zaman zaman karışabilmektedir. Bu sorun tüm dünyadaki atıf dizinlerinin sıkça karşılaştığı bir sorundur.
Sadece ilgili makaleme yapılan atıfları nasıl görebilirim?
Makalenizin ismini arattıktan sonra detaylar kısmına bastığınız anda seçtiğiniz makaleye yapılan atıfları görebilirsiniz.
ATIF SAYISI
3

GÖRÜNTÜLEME
17

Eseri Dinleyin
Alıntı Yap
Paylaş
ÇEK HUKUKU BAKIMINDAN MUHATAP BANKANIN KANUNI (ASGARI) ÖDEME YÜKÜMLÜLÜĞÜ

2013 - Ahmet TAMER -

Özet:Çek hukukunda kural olarak banka, çek hesabında keşideciye ait bulunan karşılığı ödemekle yükümlüdür. Dolayısıyla hesapta yeterli veya hiç karşılık bulunmaması halinde bankanın hamile karşı herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır. Ancak kanun koyucu toplumda çeke olan güveni korumak amacıyla, hesapta karşılık bulunmasa dahi çek bedelinin belli bir tutara kadar banka tarafından hamile ödenmesini öngörmüştür. Buna göre banka, hesapta hiç karşılık bulunmasa dahi kanunda öngörülen yasal garanti tutarına kadar hamile ödeme yapmakla yükümlüdür. Hesapta kısmi karşılık bulunduğu hallerde ise banka bu kısmi karşılığı kanunda öngörülen yasal garanti tutarına kadar tamamlayıp ödemek zorundadır. Böylece banka her çek yaprağı bakımından belli bir tutara kadar keşideciye kredi kullandırmış olacaktır.

Anahtar Kelime:bankacılık,çek,ödeme,ödeme yükümlülüğü

Bu Yayına Atıf Yapanlar
Dikkat!
Yayınların atıflarını görmek için Sobiad'a Üye Bir Üniversite Ağından erişim sağlamalısınız. Kurumuzun Sobiad'a üye olması için Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı ile iletişim kurabilirsiniz.
Kampüs Dışı Erişim
Eğer Sobiad Abonesi bir kuruma bağlıysanız kurum dışı erişim için Giriş Yap Panelini kullanabilirsiniz. Kurumsal E-Mail adresiniz ile kolayca üye olup giriş yapabilirsiniz.