Kullanım Kılavuzu
Neden sadece 3 sonuç görüntüleyebiliyorum?
Sadece üye olan kurumların ağından bağlandığınız da tüm sonuçları görüntüleyebilirsiniz. Üye olmayan kurumlar için kurum yetkililerinin başvurması durumunda 1 aylık ücretsiz deneme sürümü açmaktayız.
Benim olmayan çok sonuç geliyor?
Birçok kaynakça da atıflar "Soyad, İ" olarak gösterildiği için özellikle Soyad ve isminin baş harfi aynı olan akademisyenlerin atıfları zaman zaman karışabilmektedir. Bu sorun tüm dünyadaki atıf dizinlerinin sıkça karşılaştığı bir sorundur.
Sadece ilgili makaleme yapılan atıfları nasıl görebilirim?
Makalenizin ismini arattıktan sonra detaylar kısmına bastığınız anda seçtiğiniz makaleye yapılan atıfları görebilirsiniz.
ATIF SAYISI
1

GÖRÜNTÜLEME
28

İNDİRME
22

Eseri Dinleyin
Alıntı Yap
Paylaş
SOCIAL SKILLS TRAINING IN CHRONICALLY MENTALLY ILL PATIENTS UNDER PSYCHOSOCIAL REHABILITATION

2016 - Olga Velentza -

Özet:Social skills training is a process that resembles the nursing process and its stages. It is one of the many social rehabilitation programs for chronic mental patients. It is also a process by which a health practitioner tries to diversify the existing state of chronic mental patients. It is a “set of cognitive-behavioral methods of social rehabilitation, which in a direct and active education, enhance and promote existing social skills. Alternatively, teaching new skills in chronic psychotic patients enables them to cope with the everyday demands of life, one the one hand, and to be protected from any symptoms of disease deterioration, on the other.” The purpose of this study is for mental health professionals to learn and to teach ways of communication, behaviors, and socialization between chronically mentally ill patients and other people, as well as to enhance their capacity for independent life in the community. Social skills training, tailored to a patient’s individual needs can help the patient to: (a) Develop and maintain personal relationships with other individuals, (b) take responsibility for medication, (c) find and maintain stable employment, (d) find and maintain permanent housing, ability to choose his/her preferred mode of recreation, and the opportunity to enjoy spare time, and (e) Maintain a level of functionality that enables the patient to live within a community and provides him/her with a minimum level of social skills, thereby enhancing his/her quality of life.

Anahtar Kelime:Social skills, Chronic psychotic, Social skills training, Rehabilitation, Training methods

Bu Yayına Atıf Yapanlar
Dikkat!
Yayınların atıflarını görmek için Sobiad'a Üye Bir Üniversite Ağından erişim sağlamalısınız. Kurumuzun Sobiad'a üye olması için Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı ile iletişim kurabilirsiniz.
Kampüs Dışı Erişim
Eğer Sobiad Abonesi bir kuruma bağlıysanız kurum dışı erişim için Giriş Yap Panelini kullanabilirsiniz. Kurumsal E-Mail adresiniz ile kolayca üye olup giriş yapabilirsiniz.