Kullanım Kılavuzu
Neden sadece 3 sonuç görüntüleyebiliyorum?
Sadece üye olan kurumların ağından bağlandığınız da tüm sonuçları görüntüleyebilirsiniz. Üye olmayan kurumlar için kurum yetkililerinin başvurması durumunda 1 aylık ücretsiz deneme sürümü açmaktayız.
Benim olmayan çok sonuç geliyor?
Birçok kaynakça da atıflar "Soyad, İ" olarak gösterildiği için özellikle Soyad ve isminin baş harfi aynı olan akademisyenlerin atıfları zaman zaman karışabilmektedir. Bu sorun tüm dünyadaki atıf dizinlerinin sıkça karşılaştığı bir sorundur.
Sadece ilgili makaleme yapılan atıfları nasıl görebilirim?
Makalenizin ismini arattıktan sonra detaylar kısmına bastığınız anda seçtiğiniz makaleye yapılan atıfları görebilirsiniz.
 Görüntüleme 16
 İndirme 1
Disruption Of Water and Electrolyte Metabolism In Patients With Ureteral Stones After Contact Lithotripsy
2012
Yazar:  
Özet:

Urolithiasis is one of the most common urologic diseases, and 50% of patients with urolithiasis have ureteral stones. As with ureterolitiaze and in contact lithotripsy has been established development of glomerular and tubular dysfunction, which causes up to 9% of complications. Investigation of the parameters water-electrolyte metabolism carried out 52 patients with urolithiasis before and after contact ureterolitotripsi. Once installed KLT increase in glomerular filtration rate by 61% of the daily creatinine excretion — a 43% urea — 21%, sodium — 28%, chlorides — 55%, the concentration of ACTH — 53% of cortisol — 11%. In the urine increases the concentration of indicators of the glomerular and tubular dysfunction mikroalbumina 3 times, β2-microglobulin was 4,5 times, Ngala was 58%. The identified changes areapparently caused by intrarenal mechanisms only, because the major hormonal systems that regulate water and electrolyte metabolism, did not significantly change the parameters of its operation.

Anahtar Kelimeler:

Atıf Yapanlar
Bilgi: Bu yayına herhangi bir atıf yapılmamıştır.
Benzer Makaleler