Kullanım Kılavuzu
Neden sadece 3 sonuç görüntüleyebiliyorum?
Sadece üye olan kurumların ağından bağlandığınız da tüm sonuçları görüntüleyebilirsiniz. Üye olmayan kurumlar için kurum yetkililerinin başvurması durumunda 1 aylık ücretsiz deneme sürümü açmaktayız.
Benim olmayan çok sonuç geliyor?
Birçok kaynakça da atıflar "Soyad, İ" olarak gösterildiği için özellikle Soyad ve isminin baş harfi aynı olan akademisyenlerin atıfları zaman zaman karışabilmektedir. Bu sorun tüm dünyadaki atıf dizinlerinin sıkça karşılaştığı bir sorundur.
Sadece ilgili makaleme yapılan atıfları nasıl görebilirim?
Makalenizin ismini arattıktan sonra detaylar kısmına bastığınız anda seçtiğiniz makaleye yapılan atıfları görebilirsiniz.
ATIF SAYISI 2
GÖRÜNTÜLEME 66
İNDİRME 29
Eseri Dinleyin
Alıntı Yap
Paylaş
Ekoturizm Açısından Konya İli Doğa Yürüyüşü Rotaları Üzerine Bir Araştırma
Yazar:  
Yıl:  
2017
Özet:

Son yıllarda alternatif turizm türlerine talebin artması, ülkeleri turistik ürün çeşitlendirmesine yöneltmektedir. Doğal ve kültürel değerlerin yeni turistik ürünler olarak turizm arzına sunulması, turizm faaliyetlerinin tüm yıla, çeşitli güzergâhlara yayılmasına ve bu vesileyle turizmin ekonomiye katkısının hem bölgesel hem de ülkesel ölçekte artırılmasına neden olan bir politikadır. Değişen talebi karşılamak adına, ülkemizde de ekoturizm merkezleri keşfedilmekte ve turizm arzına kazandırılmaktadır. Doğal ve kültürel kaynaklar bakımından zengin olan Konya’nın, bu potansiyelini turistik ürün çeşitlendirme politikalarıyla değerlendirilmesi gerekliliği sebebiyle ele alınan bu çalışmanın amacı; Konya’ya genellikle Mevlana Müzesi ziyareti amacıyla gerçekleşen turlara alternatif rotalar oluşturmaktır. 2023 Türkiye Turizm Stratejisi hedeflerinden yola çıkılarak hazırlanan bu çalışmada Konya’nın ekoturizm potansiyeli üzerine çeşitli yaklaşımlar öne sürülmeye çalışılmış ve alternatif ekoturizm rotaları önerilmiştir. Yöredeki ekoturizm arzı incelenmiş ve ekoturizm aktivitelerinin uygulanabileceği bölgeler tespit edilmiştir. Araştırmada doküman analizi yöntemi ve bölgeye yapılan keşif gezileri sonucu elde edilen veriler değerlendirilmiştir. Türkiye’deki mevcut ekoturizm merkezlerindeki uygulamalardan hareketlefazla talep gören ekoturizm aktivitelerinden olan dağ yürüyüşü temalı rotalar, ilçeler bazında çalışma kapsamına alınmıştır. Sonuç ve öneriler kısmında Konya ilinin turistik ürün çeşitlendirme politikalarının ekoturizm doğrultusunda yönlendirilmesi ve bu bağlamda hazırlanan ekoturizm rotalarının geçtiği bölgelerde güzergâh yönetimi çerçevesinde öneriler sunulmuştur

Anahtar Kelimeler:

Turistik Ürün, Turistik Ürün Çeşitlendirme, Ekoturizm, Konya Ekoturizm Rotaları

Atıf Yapanlar
Dikkat!
Yayınların atıflarını görmek için Sobiad'a Üye Bir Üniversite Ağından erişim sağlamalısınız. Kurumuzun Sobiad'a üye olması için Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı ile iletişim kurabilirsiniz.
Kampüs Dışı Erişim
Eğer Sobiad Abonesi bir kuruma bağlıysanız kurum dışı erişim için Giriş Yap Panelini kullanabilirsiniz. Kurumsal E-Mail adresiniz ile kolayca üye olup giriş yapabilirsiniz.
Benzer Makaleler