Kullanım Kılavuzu
Neden sadece 3 sonuç görüntüleyebiliyorum?
Sadece üye olan kurumların ağından bağlandığınız da tüm sonuçları görüntüleyebilirsiniz. Üye olmayan kurumlar için kurum yetkililerinin başvurması durumunda 1 aylık ücretsiz deneme sürümü açmaktayız.
Benim olmayan çok sonuç geliyor?
Birçok kaynakça da atıflar "Soyad, İ" olarak gösterildiği için özellikle Soyad ve isminin baş harfi aynı olan akademisyenlerin atıfları zaman zaman karışabilmektedir. Bu sorun tüm dünyadaki atıf dizinlerinin sıkça karşılaştığı bir sorundur.
Sadece ilgili makaleme yapılan atıfları nasıl görebilirim?
Makalenizin ismini arattıktan sonra detaylar kısmına bastığınız anda seçtiğiniz makaleye yapılan atıfları görebilirsiniz.
ATIF SAYISI
3

GÖRÜNTÜLEME
22

İNDİRME
21

Eseri Dinleyin
Alıntı Yap
Paylaş
FIKIH TARİHİ BAĞLAMINDA OSMANLI TECRÜBESİNİ DOĞRU ANLAMAK

2016 - Süleyman KAYA - https://doi.org/10.17335/sakaifd.261081

Özet:Osmanlı dönemine dair fıkıh tarihi çalışmalarında bir takım hataların yapıldığı görülmektedir. Bu yazıda söz konusu hataların sebebi olarak gördüğümüz; ilim geleneğinin göz ardı edilmesi, mutlak ictihad-mezhep içi ictihad ayırımının dikkate alınmaması, Hanefi fıkıh literatürünün yeknesak kabul edilmesi, fıkhın hukuka indirgenmesi, mer’î hukukun yeterince bilinmemesi, Osmanlı ilmiyyesi hakkında çok az çalışma bulunması, tarihi arka plan bilgisinin olmaması, mezhep taassubu söylemi, ideolojik dönemlendirme ve gerileme edebiyatı gibi meseleleri ele aldık.

Anahtar Kelime:Fıkıh tarihi, Osmanlı Hukuku, Mezhep, İctihad

Bu Yayına Atıf Yapanlar
Dikkat!
Yayınların atıflarını görmek için Sobiad'a Üye Bir Üniversite Ağından erişim sağlamalısınız. Kurumuzun Sobiad'a üye olması için Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı ile iletişim kurabilirsiniz.
Kampüs Dışı Erişim
Eğer Sobiad Abonesi bir kuruma bağlıysanız kurum dışı erişim için Giriş Yap Panelini kullanabilirsiniz. Kurumsal E-Mail adresiniz ile kolayca üye olup giriş yapabilirsiniz.