Kullanım Kılavuzu
Neden sadece 3 sonuç görüntüleyebiliyorum?
Sadece üye olan kurumların ağından bağlandığınız da tüm sonuçları görüntüleyebilirsiniz. Üye olmayan kurumlar için kurum yetkililerinin başvurması durumunda 1 aylık ücretsiz deneme sürümü açmaktayız.
Benim olmayan çok sonuç geliyor?
Birçok kaynakça da atıflar "Soyad, İ" olarak gösterildiği için özellikle Soyad ve isminin baş harfi aynı olan akademisyenlerin atıfları zaman zaman karışabilmektedir. Bu sorun tüm dünyadaki atıf dizinlerinin sıkça karşılaştığı bir sorundur.
Sadece ilgili makaleme yapılan atıfları nasıl görebilirim?
Makalenizin ismini arattıktan sonra detaylar kısmına bastığınız anda seçtiğiniz makaleye yapılan atıfları görebilirsiniz.
ATIF SAYISI 3
GÖRÜNTÜLEME 93
İNDİRME 40
Eseri Dinleyin
Alıntı Yap
Paylaş
Altıncı Daire-I Belediye ve Günümüz Belediye Hizmetleriyle Karşılaştırılması
Dergi:  
Takvim-i Vekayi
Yazar:  
Yıl:  
2019
Özet:

Gerileme dönemindeki Osmanlı İmparatorluğu, savaş mağlubiyetlerinin ekonomik, sosyal ve siyasal etkilerinden kurtulmak ve imparatorluğu yeniden ayağa kaldırma yoluna gitmiştir. Batıdaki reformları örnek alan 19.yy. aydınlarının Tanzimat Dönemi adını verdiği bu dönemde idari alanda da birçok revizyon göze çarpmaktadır. Devlet yönetiminde köklü değişimler yaşanırken, yerel yönetimler de çağın gereksinimlerine uygun hale getirilmeye çalışılmıştır. Bu bağlamda kurulan ilk belediye teşkilatı olan Beyoğlu ve Galata Altıncı Daire-i belediyenin kuruluş süreci ve belediyenin hizmet alanları makalenin ana konusunu oluşturmaktadır. Ayrıca, ilk belediye teşkilatının günümüz belediyelerine etkilerine yer verilmektedir. Arşiv belgelerinden yararlanılan bu çalışmada, ilk belediye hizmetlerinin dönem şartlarında değerlendirilmesi ve günümüz belediye hizmetleriyle karşılaştırılması söz konusudur.  

Anahtar Kelimeler:

Tanzimat Dönemi, Altıncı Daire

Atıf Yapanlar
Dikkat!
Yayınların atıflarını görmek için Sobiad'a Üye Bir Üniversite Ağından erişim sağlamalısınız. Kurumuzun Sobiad'a üye olması için Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı ile iletişim kurabilirsiniz.
Kampüs Dışı Erişim
Eğer Sobiad Abonesi bir kuruma bağlıysanız kurum dışı erişim için Giriş Yap Panelini kullanabilirsiniz. Kurumsal E-Mail adresiniz ile kolayca üye olup giriş yapabilirsiniz.
Benzer Makaleler