Kullanım Kılavuzu
Neden sadece 3 sonuç görüntüleyebiliyorum?
Sadece üye olan kurumların ağından bağlandığınız da tüm sonuçları görüntüleyebilirsiniz. Üye olmayan kurumlar için kurum yetkililerinin başvurması durumunda 1 aylık ücretsiz deneme sürümü açmaktayız.
Benim olmayan çok sonuç geliyor?
Birçok kaynakça da atıflar "Soyad, İ" olarak gösterildiği için özellikle Soyad ve isminin baş harfi aynı olan akademisyenlerin atıfları zaman zaman karışabilmektedir. Bu sorun tüm dünyadaki atıf dizinlerinin sıkça karşılaştığı bir sorundur.
Sadece ilgili makaleme yapılan atıfları nasıl görebilirim?
Makalenizin ismini arattıktan sonra detaylar kısmına bastığınız anda seçtiğiniz makaleye yapılan atıfları görebilirsiniz.
Atıf Sayısı 1
Görüntüleme 170
İndirme 45
Eseri Dinleyin
Alıntı Yap
Paylaş
İslam Ekonomisinde Üretim Faktörleri ve Fiyatlandırma Sistemi
Yazar:  
Yıl:  
2018
Özet:

Üretim faktörleri ve fiyatlandırma sistemi modern iktisat teorisi ve kapitalist uygulamalar çerçevesinde şekillenmektedir. Bu çalışmamızda İslam ekonomisi kapsamında üretim faktörleri ve fiyatlandırma sisteminin temelleri irdelenmektedir. İddiamız, İslam’a uygun üretim faktörleri ve fiyatlandırma sisteminin kapitalist uygulamalara göre insanın huzurunu sağlama ve hayatını kolaylaştırma noktasında daha tutarlı, mantıklı ve yararlı sonuçlar doğurduğudur. Dünya hayatını merkeze alarak diğer her şeyi dünyadaki maddi kazanımlar açısından araçsallaştıran batılı yaklaşımlara nazaran geçici dünya hayatını ve bütün gereklerini ebedi olan ahiret hayatını kazanmak için bir araç olarak görerek her iki hayatı da değerleri kadar önem veren İslami yaklaşımın üstünlüğü ortaya konulmaktadır. İslam ekonomisinde üretim araçları kutsanmamakta, bir imtihan olan dünya hayatını kolaylaştıran ve insan ihtiyaçlarını gideren fonksiyonları itibariyle bir nimet ve araç olarak görülmektedir. Buna göre, üretim faktörlerinden sermayenin fiyatı faiz değil kar olarak kabul edilmekte ve fiyatlandırma mekanizmasında da liberal sisteme yakın ancak düzensizliklere ve bozgunculuğa karşı tedbir ve düzenleme mekanizmasının mevcut olduğu tespit edilmektedir. 

Anahtar Kelimeler:

İslam ekonomisi, üretim faktörleri yönetimi, fiyatlandırma mekanizması

Atıf Yapanlar
Dikkat!
Yayınların atıflarını görmek için Sobiad'a Üye Bir Üniversite Ağından erişim sağlamalısınız. Kurumuzun Sobiad'a üye olması için Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı ile iletişim kurabilirsiniz.
Kampüs Dışı Erişim
Eğer Sobiad Abonesi bir kuruma bağlıysanız kurum dışı erişim için Giriş Yap Panelini kullanabilirsiniz. Kurumsal E-Mail adresiniz ile kolayca üye olup giriş yapabilirsiniz.
Benzer Makaleler