Kullanım Kılavuzu
Neden sadece 3 sonuç görüntüleyebiliyorum?
Sadece üye olan kurumların ağından bağlandığınız da tüm sonuçları görüntüleyebilirsiniz. Üye olmayan kurumlar için kurum yetkililerinin başvurması durumunda 1 aylık ücretsiz deneme sürümü açmaktayız.
Benim olmayan çok sonuç geliyor?
Birçok kaynakça da atıflar "Soyad, İ" olarak gösterildiği için özellikle Soyad ve isminin baş harfi aynı olan akademisyenlerin atıfları zaman zaman karışabilmektedir. Bu sorun tüm dünyadaki atıf dizinlerinin sıkça karşılaştığı bir sorundur.
Sadece ilgili makaleme yapılan atıfları nasıl görebilirim?
Makalenizin ismini arattıktan sonra detaylar kısmına bastığınız anda seçtiğiniz makaleye yapılan atıfları görebilirsiniz.
GÖRÜNTÜLEME
30

İNDİRME
23

Eseri Dinleyin
Alıntı Yap
Paylaş
DISMEMBERMENT OF YUGOSLAVIA: LESSONS FOR THE ETHNIC CONFLICT LITERATURE

2019 - Kürşat Çınar -

Özet:Etnik çatışma literatürü, insan doğasının ve sosyal davranışlarının bilhassa çeşitlilik gösteren toplumlarda motivasyonlarıyla ilgili bizlere çok önemli bilgiler sunmaktadır. Bu makale son dönemlerde yaşanmışbüyük çaplı etnik çatışmalardan Yugoslavya örneğini araştırmaktadır. Makale, ilkin etnisite literatürünü incelemekte, etnik çatışmanın mikro- ve makro-bazlı nedenlerini irdelemektedir. Makale özellikle etnik çatışmaların kültürel, siyasi, yapısal, psikolojik ve ekonomik nedenlerini incelemektedir. Makale bu teorik altyapı ışığında Yugoslavya örneğini ele almakta ve bahsi geçen nedenlerin Yugoslavya örneğindeki karşılaştırmasını yapmaktadır. Buna göre Yugoslavya örneğinde siyasi ve yapısal nedenlerin öne çıktığı gözlemlenmektedir. Makale son olarak Yugoslavya’nın ardılı ülkelerde son dönemlerde insanların çok-etnisiteli toplumlara yaklaşımını inceleyip, konuyla ilgili çıkarımlar yapmaktadır.   

Anahtar Kelime:Etnik Çatışma, Yugoslavya, Çok-Uluslu Devletler

Bu Yayına Atıf Yapanlar