Kullanım Kılavuzu
Neden sadece 3 sonuç görüntüleyebiliyorum?
Sadece üye olan kurumların ağından bağlandığınız da tüm sonuçları görüntüleyebilirsiniz. Üye olmayan kurumlar için kurum yetkililerinin başvurması durumunda 1 aylık ücretsiz deneme sürümü açmaktayız.
Benim olmayan çok sonuç geliyor?
Birçok kaynakça da atıflar "Soyad, İ" olarak gösterildiği için özellikle Soyad ve isminin baş harfi aynı olan akademisyenlerin atıfları zaman zaman karışabilmektedir. Bu sorun tüm dünyadaki atıf dizinlerinin sıkça karşılaştığı bir sorundur.
Sadece ilgili makaleme yapılan atıfları nasıl görebilirim?
Makalenizin ismini arattıktan sonra detaylar kısmına bastığınız anda seçtiğiniz makaleye yapılan atıfları görebilirsiniz.
ATIF SAYISI 3
GÖRÜNTÜLEME 59
İNDİRME 22
Eseri Dinleyin
Alıntı Yap
Paylaş
Yeni Bir Belgeye Göre Xvi. Yüzyılın İlk Yarısında Osmanlı Mülâzemet Sistemi
Yazar:  
Yıl:  
2017
Özet:

Mulazemet was a prerequisite for joining the Ottoman ilmiye establishment. This paper is a study of a mulazemet register dated 906-911 Hijri (1501- 1506), the earliest mulazemet register found so far. It shows that the mulazemet system gained its shape and form in the reign of Bayezid II. Although it is known that mulazemet system was in use since the end of the 15th century, how it was applied has remained obscure. It is generally accepted that mulazemet system was systematized by Ebussuud Efendi in the second half of 16th century during the reign of Suleiman the Magnificent. Beginning with İsmail Hakkı Uzunçarşılı, several researchers have studied different aspects of the issue, still, the development of the mulazemet system has remained in the dark. A detailed analysis of this register shows that mulazemet was already a systematized practice during the reign of Bayezid II.

Anahtar Kelimeler:

Bayezid II, Ilmiye, Kadiasker of Rumelia

Atıf Yapanlar
Dikkat!
Yayınların atıflarını görmek için Sobiad'a Üye Bir Üniversite Ağından erişim sağlamalısınız. Kurumuzun Sobiad'a üye olması için Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı ile iletişim kurabilirsiniz.
Kampüs Dışı Erişim
Eğer Sobiad Abonesi bir kuruma bağlıysanız kurum dışı erişim için Giriş Yap Panelini kullanabilirsiniz. Kurumsal E-Mail adresiniz ile kolayca üye olup giriş yapabilirsiniz.
Benzer Makaleler