Kullanım Kılavuzu
Neden sadece 3 sonuç görüntüleyebiliyorum?
Sadece üye olan kurumların ağından bağlandığınız da tüm sonuçları görüntüleyebilirsiniz. Üye olmayan kurumlar için kurum yetkililerinin başvurması durumunda 1 aylık ücretsiz deneme sürümü açmaktayız.
Benim olmayan çok sonuç geliyor?
Birçok kaynakça da atıflar "Soyad, İ" olarak gösterildiği için özellikle Soyad ve isminin baş harfi aynı olan akademisyenlerin atıfları zaman zaman karışabilmektedir. Bu sorun tüm dünyadaki atıf dizinlerinin sıkça karşılaştığı bir sorundur.
Sadece ilgili makaleme yapılan atıfları nasıl görebilirim?
Makalenizin ismini arattıktan sonra detaylar kısmına bastığınız anda seçtiğiniz makaleye yapılan atıfları görebilirsiniz.
GÖRÜNTÜLEME
20

İNDİRME
17

Eseri Dinleyin
Alıntı Yap
Paylaş
THE MEDITERRANEAN: NOT A UNION, BUT AN INTEGRATED SPACE?

2018 - Deniz Genç,Erhan Doğan -

Özet:This study examines several multilateral cooperation initiatives in the Mediterranean and by discussin g their failures in generating a genuine cooperation, it hypothesizes about an integrated Mediterranean space, where prime challenges might lead to a loose functional framework of integration. In putting forward this hypothetical integrated space, the study begins with discussing prime challenges in the region: security, migration and environment, and it proceeds with early multilateral cooperation attempts. Among these, it focuses its attention on two ambitious ones: Euro-Mediterranean Partnership and the Union for the Mediterranean, and underlines the disappointments in these attempts in realizing peace and prosperity in the region. The study concludes that an integrated space in the Mediterranean, which takes European integration experience as a model, might offer a better solution to the common problems in the region with a precondition that southern Mediterranean states are provided a clear perspective in a sincere and equal partnership.

Anahtar Kelime:Mediterranean, cooperation, security, migration, environment, integration, space

Bu Yayına Atıf Yapanlar