Kullanım Kılavuzu
Neden sadece 3 sonuç görüntüleyebiliyorum?
Sadece üye olan kurumların ağından bağlandığınız da tüm sonuçları görüntüleyebilirsiniz. Üye olmayan kurumlar için kurum yetkililerinin başvurması durumunda 1 aylık ücretsiz deneme sürümü açmaktayız.
Benim olmayan çok sonuç geliyor?
Birçok kaynakça da atıflar "Soyad, İ" olarak gösterildiği için özellikle Soyad ve isminin baş harfi aynı olan akademisyenlerin atıfları zaman zaman karışabilmektedir. Bu sorun tüm dünyadaki atıf dizinlerinin sıkça karşılaştığı bir sorundur.
Sadece ilgili makaleme yapılan atıfları nasıl görebilirim?
Makalenizin ismini arattıktan sonra detaylar kısmına bastığınız anda seçtiğiniz makaleye yapılan atıfları görebilirsiniz.
Atıf Sayısı 1
Görüntüleme 38
İndirme 23
Eseri Dinleyin
Alıntı Yap
Paylaş
Association Rules On Traffic Accident: Case Of Ankara
Yazar:  
Yıl:  
2016
Özet:

Bu çalışmada Ankara ilinde 2010 yılında meydana gelen trafik kazaları için veri madenciliği tekniklerinden birliktelik kuralı analizi kullanılarak kural çıkarımı çalışması yapılmıştır. Bu kurallar sayesinde farklı hava koşullarında (karlı, yağmurlu vb.), kazanın gerçekleştiği yollar (cadde, sokak, otoyol vb.) ve yol bölünmüşlüğü (bölünmüş veya bölünmemiş yol gibi) gibi durumlarda hangi olasılıklarla kazalarda insanların zarar görmediği (kaza sonucu kimsenin ölümü veya yaralı olmama durumu) belirlenmiş olacaktır. Birliktelik kuralı analizi için farklı algoritmalar kullanılmaktadır. Bu çalışma için Apriori algoritması seçilmiş ve sonuçların elde edilmesi için de SPSS Clementine 12.0 programı kullanılmıştır. Apriori algoritması için öncelikle sık geçen öğe kümelerini bulmak gerekir. Daha sonra sık geçen öğelerin birleştirilmesi işlemi gerçekleştirilir. Bu çalışmada ilk olarak; veri ön işleme yani kaza verilerinin düzenlenmesi ve kayıp verileri tamamlama ya da o verinin çıkarılması işlemi gerçekleştirilmiştir. İkinci aşama ise, aykırı değerlerin belirlenip çıkartılması ve veri tiplerinin 1-0 (binary) tipine dönüştürülmesidir. Üçüncü olarak; Apriori algoritmasının uygulanması kullanılarak kural çıkarımın gerçekleştirilmiş ve elde edilen kurallar değerlendirilmiştir

Anahtar Kelimeler:

Apriori algoritması, Birliktelik kuralı, Kaza verileri

Atıf Yapanlar
Dikkat!
Yayınların atıflarını görmek için Sobiad'a Üye Bir Üniversite Ağından erişim sağlamalısınız. Kurumuzun Sobiad'a üye olması için Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı ile iletişim kurabilirsiniz.
Kampüs Dışı Erişim
Eğer Sobiad Abonesi bir kuruma bağlıysanız kurum dışı erişim için Giriş Yap Panelini kullanabilirsiniz. Kurumsal E-Mail adresiniz ile kolayca üye olup giriş yapabilirsiniz.
Benzer Makaleler