Kullanım Kılavuzu
Neden sadece 3 sonuç görüntüleyebiliyorum?
Sadece üye olan kurumların ağından bağlandığınız da tüm sonuçları görüntüleyebilirsiniz. Üye olmayan kurumlar için kurum yetkililerinin başvurması durumunda 1 aylık ücretsiz deneme sürümü açmaktayız.
Benim olmayan çok sonuç geliyor?
Birçok kaynakça da atıflar "Soyad, İ" olarak gösterildiği için özellikle Soyad ve isminin baş harfi aynı olan akademisyenlerin atıfları zaman zaman karışabilmektedir. Bu sorun tüm dünyadaki atıf dizinlerinin sıkça karşılaştığı bir sorundur.
Sadece ilgili makaleme yapılan atıfları nasıl görebilirim?
Makalenizin ismini arattıktan sonra detaylar kısmına bastığınız anda seçtiğiniz makaleye yapılan atıfları görebilirsiniz.
Görüntüleme 103
İndirme 48
Eseri Dinleyin
Alıntı Yap
Paylaş
İslami Bakışa Göre Sosyal Politika
Yazar:  
Yıl:  
2019
Özet:

Sosyal politika ile ilgili politika ve uygulamalar daha çok merkez batı ülkelerinden esinlenerek oluşturulmaktadır. Bu çalışmamızda İslami bakış açısıyla İslam ekonomisinin sosyal politika temelleri incelenmektedir. İddiamız, İslam’ın sosyal politika noktasındaki ilkelerinin insanın huzurunu sağlama ve hayatını kolaylaştırma noktasında daha tutarlı, mantıklı ve yararlı sonuçlar doğurduğudur. Ekonomi, istihdam, sosyal politika ve İslam dini çerçevesinde yapılan analizlerde çağdaş eserlerden yararlanılarak İslam’ın ekonomik hükümleri tesis etmedeki farklılıkları özet olarak ortaya konulmaktadır. İslam’da sosyal politika, sadece maddi tedbirlerle değil aynı zamanda tahkiki bir imana dayanacak şekilde sevap ve hayır işleme müesseselerinin de aktif kullandırılmasını gerektirmektedir. Buna göre dünya hayatını merkeze alarak diğer her şeyi dünyadaki maddi kazanımlar açısından araçsallaştıran batı kapitalizminin istihdam ve sosyal politika yaklaşımına nazaran dünyayı, geçici dünya hayatını ve bütün gereklerini ebedi olan ahiret hayatını kazanmak için bir araç olarak görerek her iki hayatı da değerleri kadar önem veren İslami yaklaşımın üstünlüğü ortaya konulmaktadır.  

Anahtar Kelimeler:

İslam ekonomisi, istihdam, sosyal politika, refah devlet, kamu mali yönetimi

Atıf Yapanlar
Bilgi: Bu yayına herhangi bir atıf yapılmamıştır.
Benzer Makaleler