Kullanım Kılavuzu
Neden sadece 3 sonuç görüntüleyebiliyorum?
Sadece üye olan kurumların ağından bağlandığınız da tüm sonuçları görüntüleyebilirsiniz. Üye olmayan kurumlar için kurum yetkililerinin başvurması durumunda 1 aylık ücretsiz deneme sürümü açmaktayız.
Benim olmayan çok sonuç geliyor?
Birçok kaynakça da atıflar "Soyad, İ" olarak gösterildiği için özellikle Soyad ve isminin baş harfi aynı olan akademisyenlerin atıfları zaman zaman karışabilmektedir. Bu sorun tüm dünyadaki atıf dizinlerinin sıkça karşılaştığı bir sorundur.
Sadece ilgili makaleme yapılan atıfları nasıl görebilirim?
Makalenizin ismini arattıktan sonra detaylar kısmına bastığınız anda seçtiğiniz makaleye yapılan atıfları görebilirsiniz.
GÖRÜNTÜLEME
15

İNDİRME
16

Eseri Dinleyin
Alıntı Yap
Paylaş
ENABLING PRE-SERVICE CHEMISTRY TEACHERS' DEVELOPMENT OF TECHNOLOGICAL, PEDAGOGICAL, AND CONTENT KNOWLEDGE (TPACK) THROUGH CASE-BASED LESSON PLANNING

2019 - Zehra Özdilek,Edward C. ROBECK - https://doi.org/10.19171/uefad.533233

Özet:This study aimed to enable technological, pedagogical, and content knowledge (TPACK) development among pre-service teachers based on case-based lesson planning. A total of 21 pre-service chemistry teachers having a bachelor’s degree participated in the study during their pedagogical certificate program in Turkey. Data were collected using analysis of instructional plans and open-ended questions. Results showed that case-based lesson planning provided a successful context for helping pre-service teachers to develop content knowledge (CK), technological knowledge (TK), pedagogical knowledge (PK), and TPACK knowledge as the basis for designing effective technology-integrated chemistry lessons.

Anahtar Kelime:TPACK, case-based teaching, chemistry instruction, teacher education

Bu Yayına Atıf Yapanlar