Kullanım Kılavuzu
Neden sadece 3 sonuç görüntüleyebiliyorum?
Sadece üye olan kurumların ağından bağlandığınız da tüm sonuçları görüntüleyebilirsiniz. Üye olmayan kurumlar için kurum yetkililerinin başvurması durumunda 1 aylık ücretsiz deneme sürümü açmaktayız.
Benim olmayan çok sonuç geliyor?
Birçok kaynakça da atıflar "Soyad, İ" olarak gösterildiği için özellikle Soyad ve isminin baş harfi aynı olan akademisyenlerin atıfları zaman zaman karışabilmektedir. Bu sorun tüm dünyadaki atıf dizinlerinin sıkça karşılaştığı bir sorundur.
Sadece ilgili makaleme yapılan atıfları nasıl görebilirim?
Makalenizin ismini arattıktan sonra detaylar kısmına bastığınız anda seçtiğiniz makaleye yapılan atıfları görebilirsiniz.
ATIF SAYISI 3
GÖRÜNTÜLEME 42
İNDİRME 31
Eseri Dinleyin
Alıntı Yap
Paylaş
Matematiksel Problemler Aracılığıyla Eğitimsel Değerlerin Aktarımı: Kuramsal Bir Çalışma
Yazar:  
Yıl:  
2019
Kurum:  
["Balıkesir Üniversitesi:::Fahrettin AŞICI","Gazi Üniversitesi:::Yüksel DEDE"]
Özet:

Son yıllarda matematik öğretiminde duyuşsal alanın önemini ortaya koyan çalışmaların artması, matematik öğretiminde bilişsel faktörlerin yanında duyuşsal faktörlerin de dikkate alınmasının gerekliliğini ortaya koymuştur. Tutum ve inanç gibi duyuşsal boyutlara göre daha derin yapılar içeren “değer” kavramı da bu süreçte önem kazanmıştır. Bu kapsamda, ülkemizde yayımlanan ilkokul ve ortaokul ile ortaöğretim matematik öğretim programlarında (Milli Eğitim Bakanlığı [MEB], 2018;a 2018b) ilk kez 10 adet değer, -adalet, dostluk, dürüstlük, öz denetim, sabır, saygı, sevgi, sorumluluk, vatanseverlik ve yardımseverlik- tanımlanmış ve bu değerler, ilgili kazanımlarla ilişkilendirilmiştir. Ancak buna rağmen; değerlerin, matematik sınıflarında nasıl yer alacağı konusunda yeterince açıklama ve netlik bulunmamaktadır. Bu bağlamda şimdiki çalışmada, matematiksel problem çeşitleri aracılığıyla matematik derslerinde değer aktarımlarının nasıl yapılabileceğine yönelik örneklere, bu örneklerin öğrencilere aktardığı değer çeşitlerine ve bunlara ilişkin tartışmalara yer verilmiştir. Ayrıca, ileri çalışmalar için araştırmacılar ile öğretim programı yapıcılarına ve uygulayıcılarına da bu kapsamda çeşitli önerilerde bulunulmuştur.

Anahtar Kelimeler:

Değerler, eğitimsel değerler, matematiksel değerler, matematiksel problemler

Atıf Yapanlar
Dikkat!
Yayınların atıflarını görmek için Sobiad'a Üye Bir Üniversite Ağından erişim sağlamalısınız. Kurumuzun Sobiad'a üye olması için Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı ile iletişim kurabilirsiniz.
Kampüs Dışı Erişim
Eğer Sobiad Abonesi bir kuruma bağlıysanız kurum dışı erişim için Giriş Yap Panelini kullanabilirsiniz. Kurumsal E-Mail adresiniz ile kolayca üye olup giriş yapabilirsiniz.
Benzer Makaleler