Kullanım Kılavuzu
Neden sadece 3 sonuç görüntüleyebiliyorum?
Sadece üye olan kurumların ağından bağlandığınız da tüm sonuçları görüntüleyebilirsiniz. Üye olmayan kurumlar için kurum yetkililerinin başvurması durumunda 1 aylık ücretsiz deneme sürümü açmaktayız.
Benim olmayan çok sonuç geliyor?
Birçok kaynakça da atıflar "Soyad, İ" olarak gösterildiği için özellikle Soyad ve isminin baş harfi aynı olan akademisyenlerin atıfları zaman zaman karışabilmektedir. Bu sorun tüm dünyadaki atıf dizinlerinin sıkça karşılaştığı bir sorundur.
Sadece ilgili makaleme yapılan atıfları nasıl görebilirim?
Makalenizin ismini arattıktan sonra detaylar kısmına bastığınız anda seçtiğiniz makaleye yapılan atıfları görebilirsiniz.
Atıf Sayısı 2
Görüntüleme 168
İndirme 44
Sesli Dinleme 2
Eseri Dinleyin
Alıntı Yap
Paylaş
Viranşehir (Şanlıurfa) Şehir Merkezi’ndeki Trafik Kazalarının Coğrafi Analizi (2013 2017)
Dergi:  
Kent Akademisi
Yazar:  
Yıl:  
2019
Özet:

The number of vehicles has steadily increased in parallel with the population in Turkey. Depending on the increasing number of vehicles, the number of accidents occurred in traffic also has increased. Traffic accidents can result in serious traumas, injuries and deaths as well as their material and moral consequences. And the fact that highway transportation is commonly preferred in Turkey, has been a major factor in the increase of traffic accidents. The total number of traffic accidents that occurred between the years of 2013-2017 in Turkey is 5.530.090, 1.497.353 of these accidents resulted in injury and death. Various studies have been conducted to reduce traffic accidents in the world and Turkey, but they could not be much effective in reducing accidents. Geographic Information System (GIS) is widely used in the analysis, reduction and decision-making process of traffic accidents. The use of GIS in traffic accidents is of great importance for the identification of accident hotspots, blind spots and changes in the intensity of accidents over the years. In this study, traffic accident data belonging to the city center of Viransehir (Şanlıurfa) between 2013 and 2017 were used. The accident data were obtained from the Ministry of Interior Traffic Inspection Department. Traffic accidents occurred in the study area were analyzed according to month, day and time distinction as well as the factors like day and night, road condition, weather condition and death or injury of the accident. The traffic accidents occurred between the years 2013-2017 were analyzed and the accident blind spots were determined. 

Anahtar Kelimeler:

Sanlıurfa, Viransehir, Accident, Accident Analysis

Atıf Yapanlar
Dikkat!
Yayınların atıflarını görmek için Sobiad'a Üye Bir Üniversite Ağından erişim sağlamalısınız. Kurumuzun Sobiad'a üye olması için Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı ile iletişim kurabilirsiniz.
Kampüs Dışı Erişim
Eğer Sobiad Abonesi bir kuruma bağlıysanız kurum dışı erişim için Giriş Yap Panelini kullanabilirsiniz. Kurumsal E-Mail adresiniz ile kolayca üye olup giriş yapabilirsiniz.
Benzer Makaleler