Kullanım Kılavuzu
Neden sadece 3 sonuç görüntüleyebiliyorum?
Sadece üye olan kurumların ağından bağlandığınız da tüm sonuçları görüntüleyebilirsiniz. Üye olmayan kurumlar için kurum yetkililerinin başvurması durumunda 1 aylık ücretsiz deneme sürümü açmaktayız.
Benim olmayan çok sonuç geliyor?
Birçok kaynakça da atıflar "Soyad, İ" olarak gösterildiği için özellikle Soyad ve isminin baş harfi aynı olan akademisyenlerin atıfları zaman zaman karışabilmektedir. Bu sorun tüm dünyadaki atıf dizinlerinin sıkça karşılaştığı bir sorundur.
Sadece ilgili makaleme yapılan atıfları nasıl görebilirim?
Makalenizin ismini arattıktan sonra detaylar kısmına bastığınız anda seçtiğiniz makaleye yapılan atıfları görebilirsiniz.
GÖRÜNTÜLEME
5

İNDİRME
5

Eseri Dinleyin
Alıntı Yap
Paylaş
SILK ROAD ECONOMIC BELT AS CHINA’S EURASIAN DREAM: COMMON IDENTITY OR COMMON FEAR?

2019 - Nilgün Eliküçük Yıldırım - https://doi.org/10.12995/bilig.9110

Özet:The Silk Road Economic Belt is the key component of China’s Eurasian Pivot strategy. In this study, China’s Eurasian Pivot is approached as a creativity strategy from the perspective of social identity theory. In order to succeed in its creativity strategy, China is trying to create a common in-group identity with the Silk Road Economic Belt countries through the Chinese Dream. However, the Chinese Dream is not perceived as a common identity by Central Asians and Uyghurs. While Central Asians respond China’s economic presence in the region positively, they are afraid of demographic changes and cultural influences that Chinese migration will cause. Therefore, the Chinese Dream has been a common fear for Turkic societies along the Silk Road Economic Belt rather than common identity. This fear could be one of the most important factors that will prevent the success of China’s Eurasian Pivot in the long run.

Anahtar Kelime:China’s Eurasian Pivot strategy, Silk Road Economic Belt, China Dream, Central Asian Countries, Uyghurs

Bu Yayına Atıf Yapanlar