Kullanım Kılavuzu
Neden sadece 3 sonuç görüntüleyebiliyorum?
Sadece üye olan kurumların ağından bağlandığınız da tüm sonuçları görüntüleyebilirsiniz. Üye olmayan kurumlar için kurum yetkililerinin başvurması durumunda 1 aylık ücretsiz deneme sürümü açmaktayız.
Benim olmayan çok sonuç geliyor?
Birçok kaynakça da atıflar "Soyad, İ" olarak gösterildiği için özellikle Soyad ve isminin baş harfi aynı olan akademisyenlerin atıfları zaman zaman karışabilmektedir. Bu sorun tüm dünyadaki atıf dizinlerinin sıkça karşılaştığı bir sorundur.
Sadece ilgili makaleme yapılan atıfları nasıl görebilirim?
Makalenizin ismini arattıktan sonra detaylar kısmına bastığınız anda seçtiğiniz makaleye yapılan atıfları görebilirsiniz.
GÖRÜNTÜLEME
51

Eseri Dinleyin
Alıntı Yap
Paylaş
AN EXTREMELY RARE COMPLICATION AFTER APPENDECTOMY IN A CHILD: INDICATORS FOR OMENTAL ABSCESS, CRP AND LEUKOCYTOSIS

2016 - Sevgi Sarsu - https://doi.org/10.17546/msd.12130

Özet:A 14 year-old male child underwent appendectomy, and partial omentectomy with the indication of perforated appendicitis. Despite antibiotic therapy at postoperative sixth day, purulent discharge started to ooze from the incision site. Upon detection of a palpable mass in the lower right abdominal quadrant, ultrasonographic examination was performed on the postoperative 14th day which revealed a non-homogeneous hypoechoic mass measuring 50-45 mm with irregular contours. The case was re-operated and a greater omental abscess was found which resected en-bloc. Any evidence of foreign object or residual appendiceal tissue was not found. Postoperative course was uneventful, and the patient was discharged on the 36th postoperative day. Herein, we reported an extremely rare case of omental abscess developed following appendectomy

Anahtar Kelime:Appendicitis; Appendectomy; Complications; Omental abscess; Child

Bu Yayına Atıf Yapanlar