Kullanım Kılavuzu
Neden sadece 3 sonuç görüntüleyebiliyorum?
Sadece üye olan kurumların ağından bağlandığınız da tüm sonuçları görüntüleyebilirsiniz. Üye olmayan kurumlar için kurum yetkililerinin başvurması durumunda 1 aylık ücretsiz deneme sürümü açmaktayız.
Benim olmayan çok sonuç geliyor?
Birçok kaynakça da atıflar "Soyad, İ" olarak gösterildiği için özellikle Soyad ve isminin baş harfi aynı olan akademisyenlerin atıfları zaman zaman karışabilmektedir. Bu sorun tüm dünyadaki atıf dizinlerinin sıkça karşılaştığı bir sorundur.
Sadece ilgili makaleme yapılan atıfları nasıl görebilirim?
Makalenizin ismini arattıktan sonra detaylar kısmına bastığınız anda seçtiğiniz makaleye yapılan atıfları görebilirsiniz.
Atıf Sayısı 1
Görüntüleme 163
İndirme 14
Eseri Dinleyin
Alıntı Yap
Paylaş
Trafik Kaza Bilgi Sistemi
Yazar:  
Yıl:  
2016
Özet:

m Dünya'da olduğu gibi ülkemizde de trafiğe çıkan taşıt sayısı her geçen gün artmaktadır. Ülkemizde karayollarına çıkan taşıt sayısının artmasına paralel olarak trafik kazaları da çoğalmaktadır. Ayrıca Türkiye'de gelişmiş ülkelerin aksine, yük ve yolcu taşımacılığının büyük bir çoğunluğunun karayolu aracılığıyla yapılması nedeniyle de trafik kaza analizleri her geçen gün önem kazanmaktadır. Bu noktada can ve mal kayıplarının azaltılması ve kazaların gerçek sebeplerinin tespiti için Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM) veritabanı, Jandarma Genel Komutanlığı (JGK) veritabanı, Karayolları Genel Müdürlüğü (KGM) veritabanı, Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi (SBGM) veritabanı ve hastanelerin veritabanları entegre olarak çalışmalıdır. Eğer entegre bir sistem karar vericilere sunulursa kaza analizleri detaylı yapılabilir ve kazaların gerçek nedenleri doğru tespit edilerek önleyici tedbirler ve uygulamalar gerçekleştirilebilir. Bu amaçla çalışmada öncelikle trafik kaza analizleri için ülkemizde ve dünyada kullanılmakta olan trafik bilgi sistemleri hakkında genel bilgi sunulmuş sonrasında da trafik kazalarının önlenmesine yardımcı olmak ve verilerin dijital ortamda görselleşmesini sağlayacak, kararları destekleyecek, önlem almayı kolaylaştıracak ve kurumlar arasında entegrasyonu sağlayabilecek "Trafik Kaza Bilgi Sistemi" tanıtılmıştır. Bu sistem kazalarla ilgili tüm ayrıntılı verileri içermekte ve karar vericilerin kaza verilerini çok çeşitli kriterlere göre analiz etmesine yardım etmektedir. Bunun sonucunda kazaların gerçek sebeplerini tespit etmede ve kaza kayıplarının azaltılması için gerekli önlemlerin alınmasında etkili bir karar destek sistemi geliştirilmesi planlanmaktadır

Atıf Yapanlar
Dikkat!
Yayınların atıflarını görmek için Sobiad'a Üye Bir Üniversite Ağından erişim sağlamalısınız. Kurumuzun Sobiad'a üye olması için Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı ile iletişim kurabilirsiniz.
Kampüs Dışı Erişim
Eğer Sobiad Abonesi bir kuruma bağlıysanız kurum dışı erişim için Giriş Yap Panelini kullanabilirsiniz. Kurumsal E-Mail adresiniz ile kolayca üye olup giriş yapabilirsiniz.
Benzer Makaleler