Kullanım Kılavuzu
Neden sadece 3 sonuç görüntüleyebiliyorum?
Sadece üye olan kurumların ağından bağlandığınız da tüm sonuçları görüntüleyebilirsiniz. Üye olmayan kurumlar için kurum yetkililerinin başvurması durumunda 1 aylık ücretsiz deneme sürümü açmaktayız.
Benim olmayan çok sonuç geliyor?
Birçok kaynakça da atıflar "Soyad, İ" olarak gösterildiği için özellikle Soyad ve isminin baş harfi aynı olan akademisyenlerin atıfları zaman zaman karışabilmektedir. Bu sorun tüm dünyadaki atıf dizinlerinin sıkça karşılaştığı bir sorundur.
Sadece ilgili makaleme yapılan atıfları nasıl görebilirim?
Makalenizin ismini arattıktan sonra detaylar kısmına bastığınız anda seçtiğiniz makaleye yapılan atıfları görebilirsiniz.
GÖRÜNTÜLEME
20

Eseri Dinleyin
Alıntı Yap
Paylaş
ANNE HAYATINI TEHDIT EDEN NÖROMÜSKÜLER BIR HASTALIK: MIYASTENIA GRAVIS

2012 - Refah Sayın, Zehra Kurdoğlu, Mansur Kamacı - https://doi.org/10.5505/sakaryamj.2012.85570

Özet:Myasthenia Gravis (MG), an autoimmune disorder that postsynaptic nicotinic receptors are targeted, is characterized by muscle weakness worsening with fatigue and improving partially or completely with anticholinesterase drugs. In this report, we aimed to present a 31-year-old pregnant case whom Myastenia Gravis was diagnosed 7 years before. The patient was admitted to the neurology clinic with respiratory distress, bilateral ptosis, fatigue and diplopia. She was hospitalized since her complaints had worsened after her intentional cessation of the treatment at the tenth gestational week. Pyridostigmine and corticosteroid treatment were initiated. After recovering of the symptoms, the patient was transferred to the obstetrics and gynecology department for delivery when labor started. She delivered vaginally at 39th weeks of gestation. No maternal or neonatal complications occurred and the patient was discharged on the third day postpartum.In conclusion, although MG may be sometimes a mortal disease, it is likely for a patient suffering with MG to have a normal gestation and normal spantaneous delivery with multidisciplinar management.

Anahtar Kelime:Myasthenia Gravis, Pregnancy, Acetylcholine receptor antibody.

Bu Yayına Atıf Yapanlar