Kullanım Kılavuzu
Neden sadece 3 sonuç görüntüleyebiliyorum?
Sadece üye olan kurumların ağından bağlandığınız da tüm sonuçları görüntüleyebilirsiniz. Üye olmayan kurumlar için kurum yetkililerinin başvurması durumunda 1 aylık ücretsiz deneme sürümü açmaktayız.
Benim olmayan çok sonuç geliyor?
Birçok kaynakça da atıflar "Soyad, İ" olarak gösterildiği için özellikle Soyad ve isminin baş harfi aynı olan akademisyenlerin atıfları zaman zaman karışabilmektedir. Bu sorun tüm dünyadaki atıf dizinlerinin sıkça karşılaştığı bir sorundur.
Sadece ilgili makaleme yapılan atıfları nasıl görebilirim?
Makalenizin ismini arattıktan sonra detaylar kısmına bastığınız anda seçtiğiniz makaleye yapılan atıfları görebilirsiniz.
ATIF SAYISI
7

GÖRÜNTÜLEME
52

Eseri Dinleyin
Alıntı Yap
Paylaş
KÜRESEL ŞEHIRDE GÜVENLIK SORUNU

2009 - Davut ATEŞ -

Özet:Modernitenin dünyayı bugün artık bir ''küresel köy''e dönüştürdüğü konusunda yaygın bir kanı bulunmakla birlikte, dünyanın halihazırdaki durumu ''köy''den ziyade ''şehir'' kavramıyla incelenmeye uygundur. Birçok olgunun yanında özellikle son dönemdeki gelişmelerle terör de artık ''küresel'' sıfatıyla birlikte anılmaya başlanmıştır. Terörün küreselleşmesi, dünya ölçeğindeki güvenliğin nasıl sağlanması gerektiği konusundaki soruları da arttırmıştır. Bu çerçeve içerisinde bu çalışmada, küreselleşmenin dünyayı dev bir köy değil tek bir şehir haline getirmekte olduğu; küresel şehirdeki insanların, toplumların, bölgelerin veya devletlerin karşılaştıkları güvenlik sorununun artık tek boyutlu -dışsal ve askeri- olmaktan çıkmaya başladığı; devletlerin egemenliğine dayalı mevcut uluslararası ilişkiler yapısının küresel şehirdeki güvensizliği arttırdığı; ve sonuçta küresel güvenlik sorunlarının aşılmasında dünyanın köy değil şehir olarak kavramlaştırılmasının daha elverişli olduğu iddia edilecektir.

Bu Yayına Atıf Yapanlar
Dikkat!
Yayınların atıflarını görmek için Sobiad'a Üye Bir Üniversite Ağından erişim sağlamalısınız. Kurumuzun Sobiad'a üye olması için Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı ile iletişim kurabilirsiniz.
Kampüs Dışı Erişim
Eğer Sobiad Abonesi bir kuruma bağlıysanız Kampüs Dışı Erişim için buraya tıklayarak kurumsal E-Mail adresinizi girebilirsiniz. Kurumsal E-Mail adresinize gelen kod ile Sobiad'a kurum dışından giriş yapabilirsiniz.