Kullanım Kılavuzu
Neden sadece 3 sonuç görüntüleyebiliyorum?
Sadece üye olan kurumların ağından bağlandığınız da tüm sonuçları görüntüleyebilirsiniz. Üye olmayan kurumlar için kurum yetkililerinin başvurması durumunda 1 aylık ücretsiz deneme sürümü açmaktayız.
Benim olmayan çok sonuç geliyor?
Birçok kaynakça da atıflar "Soyad, İ" olarak gösterildiği için özellikle Soyad ve isminin baş harfi aynı olan akademisyenlerin atıfları zaman zaman karışabilmektedir. Bu sorun tüm dünyadaki atıf dizinlerinin sıkça karşılaştığı bir sorundur.
Sadece ilgili makaleme yapılan atıfları nasıl görebilirim?
Makalenizin ismini arattıktan sonra detaylar kısmına bastığınız anda seçtiğiniz makaleye yapılan atıfları görebilirsiniz.
GÖRÜNTÜLEME
42

Eseri Dinleyin
Alıntı Yap
Paylaş
ÜNIVERSITE ÜCRET PRIM YAPISI ÜZERINE BIR DEĞERLENDIRME

2014 - Zeynep ELİTAŞ -

Özet:Bu çalışma, mevcut yazında kabul gören standart üniversite ve eşdeğeri işgücü ile lise ve eşdeğeri işgücü ücret getirisi analizi sonucunda üretilen tahminlerin, bu ikisinin analizinde temel değişken olan göreli arz endeksi hesaplaması varsayımlarına ihmal edilemez ölçüde duyarlı olduğunu göstermektedir. Mevcut göreli işgücü arzı hesaplama yöntemi, yüksek eğitimli işgücünün düşük eğitimli işgücü karşısındaki göreli verimliliğini sabit kabul etmekte ve bu oranın örneklem dönemi boyunca değişmediğini varsaymaktadır. Bu varsayım, verimlilik birimlerinde zaman içerisinde meydana gelmesi olası değişiklikleri gözardı etmektedir. Bu varsayıma dayandırılarak hesaplanan işgücü göreli arzı da, doğal olarak, verimlilik birimlerinin zaman serisi gelişimine ilişkin sistematik bir yöntem sunamamaktadır. Mevcut yöntemdeki bu kırılganlık, ampirik sağlamlılığı tehdit etmekte ve ücret eşitsizliği analizi çerçevesinde önemli çıkarımlara yol açmaktadır. Bu çalışma, mevcut yöntemdeki varsayımlar zayıflatıldığı takdirde mevcut standart modelin başlıca tahminlerinin ne şekilde değişeceğini göstermektedir.

Bu Yayına Atıf Yapanlar
Benzer Makaleler