Kullanım Kılavuzu
Neden sadece 3 sonuç görüntüleyebiliyorum?
Sadece üye olan kurumların ağından bağlandığınız da tüm sonuçları görüntüleyebilirsiniz. Üye olmayan kurumlar için kurum yetkililerinin başvurması durumunda 1 aylık ücretsiz deneme sürümü açmaktayız.
Benim olmayan çok sonuç geliyor?
Birçok kaynakça da atıflar "Soyad, İ" olarak gösterildiği için özellikle Soyad ve isminin baş harfi aynı olan akademisyenlerin atıfları zaman zaman karışabilmektedir. Bu sorun tüm dünyadaki atıf dizinlerinin sıkça karşılaştığı bir sorundur.
Sadece ilgili makaleme yapılan atıfları nasıl görebilirim?
Makalenizin ismini arattıktan sonra detaylar kısmına bastığınız anda seçtiğiniz makaleye yapılan atıfları görebilirsiniz.
ATIF SAYISI
64

GÖRÜNTÜLEME
51

Eseri Dinleyin
Alıntı Yap
Paylaş
CUMHURIYET DÖNEMI KADIN IMGESI ÜZERINE BIR DEĞERLENDIRME

2009 - Ayça BAKACAK GELGEÇ -

Özet:Cumhuriyet dönemi öncesi Osmanlı toplumunda kadının toplumsal konumuna değinerek, yeni bir ulus yaratma sürecinde kadına yüklenen toplumsal anlamı ve bu dönemde yeni kadın kimliğinin oluşum sürecini ele alan bu çalışma, kadının konumuna ilişkin yapılan yasal ve sosyal düzenlemeleri konu edinmektedir. Çalışma da Cumhuriyet'in ilanına kadar olan süreçte kadının Osmanlı toplumundaki ikincil konumuna ilişkin göstergeler ele alınarak bu konunun iyileştirilmesine yönelik yapılan çalışmalar kısaca özetlenmeye çalışılmıştır. Aynı zamanda Atatürk'ün çağdaşlaşma yolunda kadına verdiği önem ortaya konularak, bir yandan kamusal alana dahil edilen kadının özel alandaki rolünün nasıl pekiştirildiğine dikkat çekilmiştir. Sonuç olarak; Cumhuriyet döneminde yaratılmak istenen yeni kadın imgesi, kadına pek çok alanda "özgürlükler" sunarken, yeni sosyal ve yasal haklar sağlarken aynı zamanda onun ev içi alandaki konumunu da daha çok ön plana çıkarmış ve "annelik" misyonuna vurgu yapılmıştır. Yaratılan bu yeni kadın imgesi özellikle kendi kadınları kapsayacak düzenlemeleri içermiş, Anadolu kadını ya da başka bir ifadeyle "köylü" kadın bu imgenin dışında kalmıştır.

Bu Yayına Atıf Yapanlar
Dikkat!
Yayınların atıflarını görmek için Sobiad'a Üye Bir Üniversite Ağından erişim sağlamalısınız. Kurumuzun Sobiad'a üye olması için Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı ile iletişim kurabilirsiniz.
Kampüs Dışı Erişim
Eğer Sobiad Abonesi bir kuruma bağlıysanız Kampüs Dışı Erişim için buraya tıklayarak kurumsal E-Mail adresinizi girebilirsiniz. Kurumsal E-Mail adresinize gelen kod ile Sobiad'a kurum dışından giriş yapabilirsiniz.