Kullanım Kılavuzu
Neden sadece 3 sonuç görüntüleyebiliyorum?
Sadece üye olan kurumların ağından bağlandığınız da tüm sonuçları görüntüleyebilirsiniz. Üye olmayan kurumlar için kurum yetkililerinin başvurması durumunda 1 aylık ücretsiz deneme sürümü açmaktayız.
Benim olmayan çok sonuç geliyor?
Birçok kaynakça da atıflar "Soyad, İ" olarak gösterildiği için özellikle Soyad ve isminin baş harfi aynı olan akademisyenlerin atıfları zaman zaman karışabilmektedir. Bu sorun tüm dünyadaki atıf dizinlerinin sıkça karşılaştığı bir sorundur.
Sadece ilgili makaleme yapılan atıfları nasıl görebilirim?
Makalenizin ismini arattıktan sonra detaylar kısmına bastığınız anda seçtiğiniz makaleye yapılan atıfları görebilirsiniz.
Atıf Sayısı 1
Görüntüleme 43
İndirme 15
Eseri Dinleyin
Alıntı Yap
Paylaş
The Evaluation Of Primary School Teachers’ Percepti̇ons About Performance Tasks
Yazar:  
Yıl:  
2015
Özet:

The study determines how the primary-school teachers’ perceptions about performance tasks are and whether they differ according to the variables of gender, marital status, area type of school that is worked, class number, professional seniority and class level or not. 265 primary-school teachers working at 40 schools serving in Erzincan provincial Centre, Üzümlü, Tercan and İliç districts in 2013-2014 educational year joined to the study. Questionnaire formed by researchers as data collection instrument was used in the study. T-test and one-way variance analysis were used in analysis of data. Statistical analysis in the study were done whereby SPSS 21.0 program. According to the results of the study, primary school teachers’ perceptions about performance tasks are positive; but it has been determined that they have some problems about applying and evaluating the performance tasks. Furthermore, while a significant difference has been found according to primary teachers’ gender and school area that is worked variables, a significant difference hasn’t been found between perceptions according to marital status, class number, professional seniority and class level they work variables.

Anahtar Kelimeler:

Measurement-Assessment, Performance, Primary-School Teacher

Atıf Yapanlar
Dikkat!
Yayınların atıflarını görmek için Sobiad'a Üye Bir Üniversite Ağından erişim sağlamalısınız. Kurumuzun Sobiad'a üye olması için Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı ile iletişim kurabilirsiniz.
Kampüs Dışı Erişim
Eğer Sobiad Abonesi bir kuruma bağlıysanız kurum dışı erişim için Giriş Yap Panelini kullanabilirsiniz. Kurumsal E-Mail adresiniz ile kolayca üye olup giriş yapabilirsiniz.
Benzer Makaleler